+421 908 515 429

Rok 2023 je už čoskoro tu, preto som sa rozhodol nájsť niekoľko SEO trendov pre rok 2023 a ďalšie roky. Je príjemné vedieť, čo môžeme od spoločnosti Google očakávať a na čo sa pripraviť.

Nuž, začal som svoj SEO výskum, ale prekvapilo ma, že väčšina príspevkov „SEO 2023“ sa ukázala ako opätovne použité z predchádzajúcich rokov. Jedinou novou udalosťou, o ktorej sa písalo, bola aktualizácia Google Spam Update.

Aby som teda neopakoval to, čo už bolo mnohokrát povedané, uskutočnil som vlastný prieskum nadchádzajúcich trendov SEO 2023. A (áno!) podarilo sa mi nájsť niekoľko zaujímavých vecí a získať názory odborníkov, o ktoré sa s vami podelím práve v tomto príspevku. Takže tu to máte.

Trend 1. Google Ads ustupuje organickému vyhľadávaniu

Ak sa pozriete na nedávne správy o príjmoch z reklamy vo vyhľadávaní Google, uvidíte jasný klesajúci trend. V správe zverejnenej v októbri 2022 sa uvádza, že príjmy z reklám Google Ads vzrástli len o 4,25 %.

Pokles príjmov spoločnosti Google

Príjmy z reklamy v službe Microsoft Bing sú na tom o niečo lepšie, ale tiež nevykazujú stabilný rast: správa z októbra 2022 uvádza len 16 % nárast.

Okrem poklesu príjmov z reklamy u vyhľadávacích magnátov mnohé marketingové agentúry uvádzajú, že priemerné náklady mnohých ponúk sa znížili. Aby sme sa uistili, že to nie sú len fámy, overili sme si to na vlastných reklamných kampaniach. V porovnaní s rovnakým obdobím v predchádzajúcich rokoch sme skutočne zaznamenali pokles cien ponúk až o 50 %. Jediným nezasiahnutým regiónom boli Spojené štáty.

Ani ekonomická prognóza MMF nie je zďaleka optimistická: podľa finančných expertov sa rok 2023 pravdepodobne stane rokom veľkej recesie. Súdiac podľa predchádzajúcich rokov je platená propagácia prvou vecou, ktorú podniky obmedzujú, keď čoskoro príde finančná kríza a ovplyvní zisky.

Okrem pesimistických ekonomických prognóz by ste mali mať na pamäti aj ľudský faktor. Ľudia sú menej ochotní kliknúť na úryvky, ktoré sú výslovne označené ako reklama. Stáva sa to preto, lebo väčšina používateľov považuje platené reklamy za menej hodnotné ako organické výsledky (platené = menej dôveryhodné). Mimochodom, toto by mohol byť jeden z dôvodov, prečo spoločnosť Google plánuje zmeniť označenie Ad na Sponzorované, čo znie menej účelovo.

Klesajúca popularita platených reklám môže signalizovať len jednu vec – podniky vynaložia viac úsilia, aby uspeli v organickom vyhľadávaní. Inými slovami, SEO zostáva nevyhnutnosťou.

Čo robiť

Ak máte pocit, že vaša firma musí obmedziť platenú propagáciu, potom nemáte inú možnosť ako lepšie optimalizovať pre organické vyhľadávanie.

Ak chcete prekonať recesiu tým, že budete viac investovať do reklamy, starostlivo zrevidujte svoje reklamné kampane. Keďže ceny ponúk v niektorých výklenkoch a regiónoch klesli, môžete nájsť nové reklamné príležitosti, ktoré boli pre vás predtým príliš drahé.

google pokles primov

Trend 2. Odporúčané úryvky a výsledky bez kliknutia

Zatiaľ čo platená propagácia ustupuje do úzadia, SEO sa neustále vyvíja. A spoločnosti budú musieť dobehnúť najnovšie trendy SERP, aby sa udržali na hladine organického vyhľadávania. Bez ohľadu na to, aké náročné to môže byť. Navyše nezabúdajte na neočakávané aktualizácie Google.

Dnes sa zdá, že v SERP vládnu featured snippets a výsledky s nulovým počtom kliknutí. V mnohých prípadoch ide o tie isté veci – výsledky vyhľadávania, ktoré sa zobrazujú v hornej časti SERP a obsahujú informácie, ktoré používateľ hľadá.

Úprimne povedané, SEO optimalizátori majú stále dva názory na to, ako zaobchádzať s výsledkami s nulovým počtom kliknutí. Na jednej strane kradnú kliknutia a návštevnosť ostatným úryvkom vyhľadávania, pretože používatelia dostanú to, čo potrebujú, na mieste. Na druhej strane štúdie ukazujú, že používatelia Google častejšie klikajú na featured snippets.

Je potrebné zdôrazniť, že rôzne štúdie uvádzajú rôzne výsledky v závislosti od metodiky výskumu. V každom prípade je však trend stále jasný – výsledky s nulovým počtom kliknutí skutočne zaberajú velký podiel kliknutí. Sú naozaj pútavé a sú umiestnené na vrchole SERP, takže pravdepodobnosť, že na ne používateľ klikne a získa ďalšie informácie, je pomerne vysoká.

Čo robiť

Spoločnosť Google často používa štruktúrované údaje, aby z vášho webu vytiahla informácie do výsledkov bez kliknutia. Takže prvá vec, ktorú by ste mali urobiť, je použiť označovanie schém, napríklad označovanie FAQ, všade tam, kde je to na vašom webe relevantné.

Okrem toho môžete preskúmať, ktoré kľúčové slová spúšťajú funkcie SERP častejšie ako iné, a aktualizovať obsah svojho webu, aby ste získali viac snippetov.

Venujte pozornosť tomu, ktoré kľúčové slová spúšťajú funkcie SERP Google. Ak majú tieto kľúčové slová potenciál priniesť vám veľa kliknutí a vaše stránky sa na ne zatiaľ nezaraďujú, máte priestor na zlepšenie.

rich snippet

Trend 3. E-A-T zostáva dôležitý

Odbornosť, autoritatívnosť a dôveryhodnosť je evergreenový trend, ktorý zostáva aktuálny rok čo rok. A rok 2023 sa nestane výnimkou. Najmä ak sa platená propagácia stane menej populárnou a všetci sa budú sústrediť na organické vyhľadávanie. Navyše spoločnosť Google nedávno potvrdila, že E-A-T sa uplatňuje na každý jeden dotaz.

Existuje mnoho faktorov, ktoré prispievajú k signálom E-A-T: odbornosť autorov, spätné odkazy z dôveryhodných zdrojov, ako je Wikipédia a relevantné špecializované webové stránky atď. Zmienky odborníkov na danú oblasť a mienkotvorných osobností tiež výrazne prospievajú E-A-T vášho webu. Ak napríklad píšete o varení a reštauráciách, potom vám postačia zmienky od reštaurácií, foodblogerov a kuchárov (miestnych aj svetoznámych).

Snaha dostať sa vyššie v SERP s pomocou signálov E-A-T nakoniec povedie k zvýšeniu ceny služieb SEO, pretože:

  • Články od odborných autorov budú drahšie;
  • Služby budovania odkazov, ako je napríklad oslovovanie, budú drahšie;
  • Autoritatívne médiá zvýšia cenu umiestnenia platených príspevkov;
  • SEO agentúry si budú účtovať viac.

Odborníci na SEO sa tiež zhodujú, že na kvalite obsahu a odbornosti bude záležať viac ako kedykoľvek predtým. Toto hovorí Olga Zarr, konzultantka SEO v spoločnosti SEOSLY:

Nedávnou aktualizáciou užitočného obsahu, aktualizáciou spamu a aktualizáciou recenzií produktov nám spoločnosť Google dala jasné signály, čo v obsahu hľadá. Chcú, aby obsah pomáhal používateľom odpovedať na ich otázky a uspokojoval ich potreby. Chcú viac než len preformulovanie toho, o čom už všetci hovoria. Chcú originalitu a vaše postrehy. Verím, že len s hviezdnym obsahom sa vám to podarí.

Olga Zarr, SEOSLY

Čo robiť

Pri budovaní a rozvíjaní osobných značiek by ste mali byť pozornejší a uvedomelejší. V novej realite je veľmi dôležité nielen budovať svoje odborné znalosti, ale aj to, aby sa o nich dozvedeli ľudia a vyhľadávače. Buďte aktívni na verejných podujatiach vo svojom niche a zúčastňujte sa na konferenciách, rozhovoroch, podcastoch a podobne – to všetko pomôže vám a vašej značke stať sa známym. Platí to aj o osobných značkách autorov vášho obsahu.

Pestovanie osobnej značky si vyžaduje čas. Vlastne veľa času. Ak nemáte pocit, že ste ochotní investovať veľa času a úsilia do riadenia značky, outsourcing tvorby odborného obsahu je tiež cesta. Neváhajte však – outsourcing tvorby obsahu bude určite nákladnejší ako teraz.

EAT signaly

Trend 4. Nadmerné používanie obsahu s umelou inteligenciou

Keďže dobrí autori budú drahší, SEO optimalizátori sa budú snažiť na tvorbe obsahu čo najviac ušetriť. Preto sa nástroje na tvorbu obsahu pomocou umelej inteligencie stanú populárnejšími, pretože sú menej nákladné ako skutoční autori (niektorí autori AI sú dokonca zadarmo). Hoci sa autori obsahu s umelou inteligenciou každým dňom zlepšujú, stále nedokážu úplne nahradiť ľudí.

Áno, vydýchnite si.

Leniví SEO optimalizátori, ktorí sa príliš spoliehajú na obsah z AI, sa pravdepodobne dostanú do pasce aktualizácie užitočného obsahu od spoločnosti Google, ktorej cieľom je downrankovať nekvalitný a spamový obsah.

Tu je názor Lukáša Železného, odborníka na SEO v spoločnosti SEO London, na obsah s umelou inteligenciou v SEO:

Možnosti AI na vytváranie obsahu a aktualizácia užitočného obsahu sú ako dve zóny, na ktoré netreba zabúdať.

Po prvé, existuje značne vysoké riziko, že sa AI bude používať nadmerne. V súčasnosti je prístup k nástrojom, ako je https://jasper.ai, veľmi cenovo dostupný. A tieto nástroje sú fantastické ako doplnková vec, ale nie ako náhrada ľudských tvorcov obsahu.

A práve tu sa nachádza užitočná aktualizácia obsahu: aktualizácia algo sa pokúša odstrániť tento nekvalitný obsah z horných pozícií v SERP.

Lukasz Zelezny, SEO Londýn

Čo robiť

Tvorcovia obsahu s umelou inteligenciou síce nemôžu nahradiť ľudí, ale môžu nám výrazne pomôcť. Popierať budúcnosť a ignorovať AI teda nie je najlepší nápad – budúcnosť je už tu. Nechajte tvorcov obsahu s umelou inteligenciou pracovať za vás, ale dajte si pozor, aby vaše stránky neboli penalizované spoločnosťou Google.

Nesnažím sa tvrdiť, že AI je zlá. Hovorím, že AI dáva možnosť vytvárať obrovské množstvo jedinečného, ale nekvalitného obsahu, [… ktorý] nie je ničím iným ako „gramaticky správnym chumáčom“. Obsah, ktorý neprináša žiadnu pridanú hodnotu.

Lukasz Zelezny, SEO Londýn

Pomocou umelej inteligencie môžete napríklad vygenerovať niektoré časti obsahu, ktoré môžete manuálne upraviť – doplniť chýbajúce informácie alebo odstrániť časti, ktoré sú zjavne nezmyslom. Takto prinesiete pridanú hodnotu a vyhnete sa riziku, že vás zasiahne užitočná aktualizácia obsahu.

Nástroje AI možno použiť aj na strojovú lokalizáciu webových stránok. Upozorňujeme, že strojové preklady si vyžadujú aj ručné úpravy, takže nahrávanie ton nespracovaných strojových prekladov na vaše stránky nie je najlepší nápad.

umela inteligencia AI

Trend 5. Entity nahradia kľúčové slová

Vyzerá to tak, že Google sa obrátil smerom k stránkam, ktoré sú optimalizované pre entity. Prístup optimalizácie založený na entitách sa teda stáva účinnejším ako tradičná SEO optimalizácia na kľúčové slová. Myslím si, že dôvod spočíva vo vývoji znalostného panelu, a tu je dôvod.

Google rozumie obsahu pomocou svojich algoritmov NLP. Rozhranie NLP API napríklad analyzuje časť textu, identifikuje najvýznamnejšie výrazy (entity) a definuje, o čom text je. Takto získané informácie sa potom pridajú ku všetkým ostatným údajom, ktoré už spoločnosť Google o tej či onej entite má. Keď je informácií dostatok, Google dokáže spojiť všetky body a môže entite udeliť panel znalostí.

Algoritmy BERT a MUM spoločnosti Google sú tiež vyškolené na NLP, preto je pre Google jednoduchšie pochopiť kontext a na základe týchto znalostí vytvoriť SERP.

SEO založené na entitách je dôležité najmä pre miestne dotazy. Pri miestnom vyhľadávaní Google vyhodnocuje, nakoľko je dotaz (entita) relevantný pre určitú lokalitu, a to je jeden z rozhodujúcich faktorov pri tvorbe miestnych SERP.

Čo robiť

Musíte dosiahnuť, aby spoločnosť Google pochopila vašu entitu tak, ako potrebujete, preto vytvorte svoju entitu čo najvýznamnejšiu. A tu je niekoľko krokov, ktoré vám pomôžu urobiť vašu entitu výraznejšou:

Obohaťte obsah svojho webu o ďalšie entity súvisiace s cieľovou entitou, aby mal Google dostatok okolitého kontextu. Takto náš používateľ zvýšil výkon vyhľadávania miestnych podnikov pomocou asociácie entít.

Vytvorte a rozvíjajte svoj firemný profil v službe Google (pre miestne podniky). Využívajte všetky jeho funkcie, pretože čím viac údajov poskytnete spoločnosti Google, tým viac o vás vie.

Budujte spätné odkazy. Ide o signál prepojenia medzi vaším subjektom a inými relevantnými subjektmi. Ak máte miestny podnik, budujte miestne spätné odkazy.

Povzbudzujte používateľov, aby hodnotili váš podnik.

Vyskúšajte offline marketing, aby ste vytvorili väčší rozruch okolo vášho subjektu. O offline podujatiach sa často diskutuje v sociálnych médiách, čo oceňuje aj Google.

Tip

Môžete tiež skenovať svoj obsah pomocou rozhrania NLP API spoločnosti Google a zistiť, ako spoločnosť Google rozumie textu a aké subjekty nájde.

NLP algoritmus

Trend 6. Rozširovanie služby Google Shopping

Zatiaľ čo dochádza k nárastu offline nakupovania, pretože ľudia sa konečne oslobodili od obmedzení COVID-19, spoločnosť Google spája zariadenia elektronického obchodu do jedného priestoru a aktívne vyvíja a upscaluje nákupné funkcie, ako sú Merchant Center, Products, Google Shopping atď.

Google je teraz viac než len vyhľadávač – je to agregátor elektronického obchodu, ktorý obsahuje tovar, opisy a recenzie. Jediné, čo nerobí, je priamy predaj tovaru; namiesto toho má sekciu Kde kúpiť, kde sa zobrazujú webové stránky predajcov.

Tento trend je pre stránky elektronického obchodu náznakom, aby začali pridávať služby ako Google Shopping. Obchody sa tak budú zobrazovať v časti kde nakúpiť.

Príjemné na tom je, že teraz môžete ľahko porovnať svoju cenovú stratégiu s cenovou stratégiou konkurencie a prispôsobiť ju tak, aby zostala primeraná.

Nie veľmi príjemné je, že služba Nákupy Google určite uchmatne leví podiel kliknutí zo stránok elektronického obchodu a rozbije marketingové lieviky. Predtým používatelia klikli na úryvok stránky, prešli na samotnú stránku a tam pokračovali v ceste zákazníka. S aplikáciou Nákupy Google sa používatelia dostanú na stránku konkrétneho produktu len vtedy, ak sa rozhodnú kúpiť tovar práve z tejto stránky. Napriek tomu je to nová realita elektronického obchodu.

Čo robiť

Ak prevádzkujete stránku elektronického obchodu, nemáte inú možnosť, ako do nej pridať funkcie služby Google Shopping. V niektorých typoch vyhľadávačov SERP sa nachádzajú úryvky služby Google Shopping a tieto úryvky fungujú rovnako ako featured snippets, o ktorých som písal vyššie, t. j. získavajú kliknutia z organických výsledkov. Ak teda pridáte službu Nákupy Google, môžete získať späť kliknutia, o ktoré by ste v organických výsledkoch pravdepodobne prišli. V opačnom prípade by vaše organické kliknutia mohli prejsť ku konkurencii.

google shoping / nakupy

Trend 7. Vizuálne vyhľadávanie sa stáva široko používaným

Počuli ste už o službe Google Lens? Vyzerá to tak, že humbuk okolo tejto funkcie sa v poslednom čase spomalil, ale je to len ticho pred búrkou. S najväčšou pravdepodobnosťou tento „pokoj“ súvisí so zdokonaľovaním umelej inteligencie MUM, pretože Google chce, aby nová funkcia bola takmer dokonalá.

Treba povedať, že vizuálne vyhľadávanie Google Lens teraz funguje oveľa lepšie ako povedzme pred pár mesiacmi a stále je tu priestor na pokrok. Potom Google konečne spustí multimodálne vyhľadávanie, aby algoritmus MUM skutočne robil to, na čo bol vyvinutý.

Google potrebuje jasne „vidieť“ obrázky (a možno čoskoro aj videá), aby pochopil, čo sa na nich nachádza, a našiel podobné objekty na celom webe. Aby teda Google videl objekt detailne, vizuálne prvky na vašej stránke by mali byť kvalitné.

Napriek tomu je tu problém, ktorý vás môže stáť umiestnenie. Vysokokvalitné vizuály sú náročné na veľkosť súboru, čo znamená zlé Core Web Vitals a zlé metriky PageSpeed. Ako viete, toto stopercentne poškodí UX vášho webu a môže to ovplyvniť aj vaše umiestnenie.

No… Môžeme očakávať, že Google bude menej náročný na CWV a nejako posunie referenčné hodnoty? To je otázka, ktorá zatiaľ nemá odpoveď.

Čo robiť

Urobte z obrázkov súčasť svojej stratégie SEO – najlepšie výsledky v Google Images nikdy nikomu neuškodia. Dbajte na kvalitu svojich vizuálov a vytvorte si štýl značky, aby ste sa odlíšili od konkurencie. Navrhnite vlastné obrázky namiesto používania fotobaniek a uistite sa, že majú správnu veľkosť, aby sa správne prispôsobili rozmerom zariadenia.

Nezabudnite, že musíte držať krok s referenčnými hodnotami CWV spoločnosti Google. Dobrým nápadom je nastaviť sieť CDN, aby sa znížilo zaťaženie servera. Časom načítania prospeje aj „lenivé načítanie zdrojov“.

Pridanie označenia schema na stránky umožní spoločnosti Google lepšie pochopiť, čo sa na obrázku nachádza (pokrm, fotografia osoby atď.). Okrem toho nezabúdajte na písanie správnych textov alt pre svoje obrázky.

G lens vyhladavanie

Trend 8. Obrázky generované umelou inteligenciou sa stávajú populárnymi

Myslím, že k obrázkom generovaným umelou inteligenciou nebolo vydané žiadne oficiálne vyhlásenie, ale zistil som niekoľko zaujímavých vecí na túto tému.

Po prvé, generátory obrázkov s umelou inteligenciou, ako napríklad Midjourney, sa v poslednom čase stali hype. Ľudia na internete o nich veľa hovoria a snažia sa vytvárať obrázky na všetky možné témy.

Po druhé, nástroje AI dokážu vytvoriť naozaj pekné obrázky za predpokladu, že im zadáte podrobnú výzvu. Čím viac podrobností uvediete, tým je obrázok lepší.

Nakoniec som otestoval niekoľko obrázkov vytvorených umelou inteligenciou pomocou rozhrania API Cloud Vision spoločnosti Google. Výsledky dopadli celkom zaujímavo, keďže Google dokázal objekty rozpoznať celkom úspešne. Ba čo viac, našiel dokonca aj tie predmety, ktoré pôvodne neboli uvedené vo výzve.

Výzva, ktorú som zadal Midjourney, bola kaviareň. Potom som vyhľadal kaviareň v Google Images a pomocou API som naskenoval skutočnú fotografiu kaviarne.

Google rozpoznal rovnaké objekty na umelom obrázku aj na skutočnej fotografii. Obrázky vytvorené umelou inteligenciou sú teda dostatočne podrobné na to, aby sa mohli zobraziť v obrázkových vyhľadávačoch SERP, ak je dopyt relevantný. Podľa mňa to vyzerá tak, že obrázky generované umelou inteligenciou sa budú používať častejšie ako teraz.

Čo robiť

V skutočnosti tu nie je čo robiť, len sa pozerať. Samozrejme, môžete vyskúšať nástroje umelej inteligencie pre svoje stránky, ale odporúčam ich príliš nepoužívať. Aspoň zatiaľ nie, pretože spoločnosť Google si nie je istá, ako sa bude k obrázkom s umelou inteligenciou správať a aký by mali vplyv na SEO.

obrazok dievcata vygenerovany AI

Zhrnutie

Pokiaľ ide o trendy spoločnosti Google a SEO na budúci rok, je ťažké si byť istý, ako sa bude situácia vyvíjať. Jediné, čo je stopercentne jasné, je, že kvalita bude mať prednosť pred kvantitou. Nezanedbávajte preto svoju SEO optimalizáciu a venujte jej dostatok prostriedkov. Nezabúdajte, že na rozdiel od platenej reklamy je SEO dlhodobá hra s výsledkami, ktoré pretrvávajú dlhšie.