+421 908 515 429
Dá sa pochopiť, že veľa podnikateľov nedokáže oceniť SEO. O optimalizácii pre vyhľadávače koluje množstvo informácií a dezinformácii, ktoré môžu ovplyvniť ich názor.

Trvá mesiace kým začne efektívna SEO stratégia ukazovať pre spoločnosti pozitívne výsledky. Zvolené taktiky nemusia dávať neskúseným ľuďom zmysel, no v závere môžu tieto postupy výrazne vylepšiť vašu online viditeľnosť a zisk.

Väčšina spoločností je pri skúšaní nových stratégií neistá, no pravdou je, že takmer každé obchodné rozhodnutie so sebou prináša nejaké riziká. Niektorým sa dá vyhnúť, no niektoré zasa môžu spôsobiť mimoriadne zlepšenia.

Treba si položiť otázku, kedy sa riskovať oplatí, a kedy zasa nie.

Predtým ako sa do toho pustíme, treba poznamenať nasledovné: spoločnosti najviac riskujú, keď sa rozhodnú úplne odignorovať SEO. Rozumiete? Dobre. Poďme sa teda venovať rizikám.

Tu sa riskovať oplatí

 

  1. Malé a veľké zmeny

Celkovým cieľom SEO je zlepšiť návštevnosť vašej webstránky a tým zvýšiť počet vykonaných transakcií.

To sa ale nestane ak na vašu stránku nikto neklikne.

Čo robiť v prípade, že vaša stránka sa nachádza v poprednej pozícii pri vyhľadávaní určitého kľúčového slova, ale aj tak na ňu nikto nekliká?

Existujú na to rôzne dôvody a môže chvíľu trvať, kým zistíte, prečo webstránka nenapĺňa vaše očakávania.

Jediný spôsob, ako to zistiť je pomocou A/B testovania. Budete sa musieť zameriavať na jeden element po druhom, či už to budú meta popisy, nadpisy alebo obsah, a otestovať ich v rôznych variáciách stránky.

Toto je všetko fajn a aj trochu zrejmé. Kde spočíva teda riziko?

Musíte prejsť dlhú cestu plnú pokusov a omylov, kým nájdete tú správnu kombináciu slov a rozloženia, ktorá bude najprospešnejšia pre zlepšenie návštevností a počtu transakcií. Je možné, že počas tejto doby narazíte na kombináciu, ktorá na chvíľu zníži návštevnosť vašej stránky.

No toto riziko sa oplatí podstúpiť. Akonáhle nájdete tú správnu kombináciu, budete sa môcť na ňu sústreďovať a zlepšiť návštevnosť, a tým navýšiť aj výnosy.

Pri vykonávaní zmien by ste mali zaznamenávať čo ste zmenili, kedy ste to zmenili, a aj dátum, kedy nové zmeny Google indexovo prehľadal. Takto môžete zistiť, či zmeny ovplyvnili vašu pozíciu na stránke s výsledkami vyhľadávania. Uistite sa, že používate spoľahlivý nástroj na kontrolovanie kľúčových slov, aby boli vaše záznamy správne a užitočné.

Využite naše služby na kontrolu pozícií kľúčových slov vo vyhľadávaní.

  1. Získavanie a poskytovanie vysokokvalitných spätných odkazov

Prečo by ste si mali dať na vašu webstránku odkaz na stránku inej firmy a tým riskovať, že vaši zákazníci vás opustia?

Spätné odkazy sú dôležitou súčasťou SEO a väčšina spoločností sa ich snaží získať čo najviac. Spätné odkazy pomáhajú s vašim umiestnením a s budovaním autority.

No nie je to o tom aby ste mali len vy najväčší počet odkazov. Niečo musíte poskytnúť na oplátku.

Pravdou je, že keď poskytnete odkaz na kvalitnejšiu stránku, riskujete tým stratu návštevníkov. No týmto Googlu ukážete, že odkazujete na kvalitné stránky už s vytvorenou autoritou.

Pamätajte si, že webstránky, ktoré vedome odkazujú na škodlivé stránky s nízkou kvalitou a množstvom spamu riskujú penalizáciu od Googlu. Rovnako môžete byť penalizovaní aj ak z týchto nekvalitných stránok bude smerovať veľa odkazov na tú vašu.

  1. Zlepšenie štruktúry vašej URL adresy

Ideálne by mala byť URL adresa vašej domovskej stránky krátka, a mala by obsahovať len názov vašej firmy. Napríklad www.mojafirma.sk. Treba vytvoriť krátku, jednoduchú, výstižnú a ľahko zapamätateľnú URL adresu.

Avšak adresy ostatných stránok by mali obsahovať cielené kľúčové slová a mali by reflektovať obsah stránky.

Hlavne nech sa vám to nevymkne z pod kontroly. Ak je URL adresa príliš dlhá a opisná, vyhľadávač ju nezobrazí celú a na mieste, kde ju skráti vloží […].

Takže možno prišiel čas na úpravu niektorých URL adries spolu s generálnou opravou štruktúry webstránky.

Rizikom je, že tieto zmeny môžu ovplyvniť vaše hodnotenie. Po úprave starých URL adries a odvedení používateľov pomocou presmerovania 301 sa môže zhoršiť vaša návštevnosť a aj umiestnenie vo výsledkoch vyhľadávania.

Ak to ale urobíte správne, vytvoríte elegantnú štruktúru, ktorá sa bude pozdávať aj vyhľadávačom, aj používateľom.

  1. Generálna oprava webstránky

Raz za čas treba webstránky aktualizovať a prepracovať ich dizajn. Redizajn môže byť riskantný, drahý a aj časovo náročný.

No raz príde ten čas, kedy bude vaša webstránka potrebovať vylepšenie. Ak vyzerá webstránka zastaralo, môže byť stále optimalizovaná pre prehliadače, no používatelia sa na nej nebudú vedieť orientovať. Existuje veľa dôvodov, prečo by ste sa mali na vašu webstránku lepšie pozrieť a možno zvážiť jej úplnú rekonštrukciu.

Rovnako ako zmena URL adresy, aj takéto zmeny môžu zasiahnuť vašu pozíciu vo výsledkoch vyhľadávania, pretože Google sa bude snažiť nanovo ohodnotiť vašu webstránku. Môžete si aj odcudziť zákazníkov, ktorí boli zvyknutí na vašu starú stránku.

No Google chápe, že webstránky si musia takýmito veľkými úpravami raz za čas prejsť, takže sa väčšinou aj vrátite na svoje pôvodné miesto vo výsledkoch vyhľadávania. Musíte byť trpezliví. Väčšina vašich zákazníkov si časom na novú webstránku zvykne. Dôležitejšie je, že s aktualizovanou webstránkou máte väčšiu šancu prilákať nových zákazníkov.

Potrebujete redizajn webstránky alebo komplet nový webstránku, máme pre vás pripravených programátorov, kontaktujte nás.

  1. Kúpte si expirované alebo dostupné domény

Niektorí vlastníci webstránok si z nejakých dôvodov neobnovia svoje domény, čím ostatným umožnia ich kúpu a použitie.

Keď si kúpite doménu s históriou a presmerujete ju na vašu webstránku, potencionálne môžete rýchlo a jednoducho navýšiť počet spätných odkazov a tým svoju stránku obohatiť.

S takýmto postupom ale prichádzajú vážne riziká. Preto by ste sa mali do tohto pustiť iba ak presne viete, čo robíte.

Napríklad, kúpená doména musí súvisieť s vašim druhom podnikania. Mala by byť profesionálna a legitímna. Ak je doména stále hodnotená a má nejakú návštevnosť, a ak používatelia presmerovaní na vašu stránku zistia, že nemá nič spoločné s ich pôvodným vyhľadávaním, vedie to len k nespokojnosti.

Expirované domény zaspamované obsahom a odkazmi budú presmerované na vašu stránku, čo môže ohroziť vašu pozíciu vo výsledkoch vyhľadávania alebo spôsobiť, že vás Google penalizuje.

Táto taktika je však nenáročná na peniaze a ak budete postupovať podľa osvedčených postupov, má potenciál zlepšiť návštevnosť vašej webstránky.

Ak potrebujete poradiť ako na to, sme tu pre vás.

Tu sa riskovať neoplatí

Keď už viete, kedy sa SEO riziká podstúpiť oplatí, poďme si povedať, kedy vám riskovanie prinesie viacej škody ako osohu.

  1. Nekvalitné vstupné stránky (alebo žiadne vstupné stránky)

Vstupné stránky (doorway stránky), ktoré sa sústredia na konkrétne kľúčové slová alebo skupiny kľúčových slov môžete vytvárať jednoducho a vo veľkých počtoch. Tí, ktorí vedia pracovať so SEO správne sa stránkam typu doorway spravidla vyhýbajú. Google ich v obľube nemá a penalizuje stránky, ktoré ich používajú.

Samotný postoj Googlu k týmto stránkam by mal byť dostatočný dôvod, aby ste sa im vyhýbali.

Google akceptuje vstupné stránky iba ak pre návštevníka ponúkajú výnimočný, jasný a hodnotný obsah a informácie. Inými slovami, povolí ju iba ak vyzerá ako bežný obsah na vašej stránke.

Nie je dôvod, aby ste sa nimi zaoberali, takže neriskujte.

  1. Zablokovanie neutrálnych spätných odkazov

Chcete aby na vašu stránku smerovali len dobré spätné odkazy, nie tie zlé. Ale čo spravíte s neutrálnymi odkazmi, ktoré vášmu hodnoteniu a optimalizácii nepomáhajú, ale ani im neškodia?

Neutrálne spätné odkazy nemusia byť pre SEO prospešné, ale taktiež nespôsobia penalizácie od Googlu.

Po aktualizácii s názvom Google Penguin, niektoré webstránky nedostali penalizácie za zlé spätné odkazy, pretože Google zistil, že webstránky nemajú pod kontrolou každú stránku, ktorá odkazuje na tú ich.

Následne je teda náročnejšie penalizovať stránky za škodlivé spätné odkazy.

Jediný spôsob ako rozoznať zlé, nízko kvalitné odkazy so spamom na vašej webstránke je všimnúť si, či Google podnikol manuálne zásahy na vašej stránke.

Ak do vašej stránky Google nezasahoval, spätné odkazy na vašej stránke sú bezpečné, ale nemusia byť dostatočne kvalitné na to, aby zlepšili vaše hodnotenie.

Je možné zablokovať určité odkazy, ale musíte byť pri tom opatrní. Ak sa pokúsite zablokovať všetky neutrálne odkazy, riskujete, že zablokujete stránky, ktoré mohli zlepšiť vašu pozíciu vo vyhľadávaní.

Spravíme analýzu profilu spätných odkazov a zistíme, ktoré odkazy ťahajú vašu stránku smerom dolu.

  1. Odstránenie alebo zhusťovanie obsahu alebo stránok

Odstránenie stránky z webu sa nemusí zdať ako niečo vážne, hlavne ak chcete odstrániť stránku s produktom alebo službou, ktoré už neponúkate.

Akonáhle stránku odstránite, kľúčové slová, pri ktorých vyhľadaní sa zobrazila sú preč. To isté sa stane s adresou URL, ktorá tiež obsahuje kľúčové slová špecifické pre konkrétnu stránku.

Aby ste neriskovali vaše miesto na stránke s výsledkami vyhľadávania, zvážte ponechanie týchto stránok, aj keď už produkt nepredávate. Jednoducho na stránke nechajte pre zákazníkov odkaz, ktorý ich presmeruje na podobnú stránku s relevantným produktom alebo službou.

Ak zlučujete dve stránky do jednej, nezabudnite do starých URL adries zahrnúť 301 presmerovania, aby ste sa uistili, že nestratíte žiadne kliknutia.

  1. Používanie identických kľúčových slov v kotviacom texte (Anchor text)

Môže sa zdať logické zahrnúť cielené kľúčové slová do kotviaceho textu odkazu smerujúceho na vašu webstránku. Koniec koncov, chcete, aby sa vaša webstránka zobrazila pri vyhľadaní tohto kľúčového slova alebo frázy.

Tento postup bol kedysi vo svete SEO populárny. Nanešťastie, zneužili ho „black hat“ používatelia SEO. Do kotviaceho textu, ktorý odkazoval na ich stránku pridali priveľký počet identických kľúčových slov. Samotné odkazy nepochádzali zo stránok s veľkou autoritou.

Odvtedy si na tom Google dá záležať a potrestá každého, kto tento postup zneužíva. Neriskujte to. Nájdite prirodzenejší spôsob, ako odkazovať na vašu webstránku a vytvorte si rozmanitejšie portfólio so spätnými odkazmi.

  1. Príliš veľa malých SEO zmien

Je dobrý nápad príležitostne aktualizovať obsah vašej webstránky. Google uprednostňuje nové, aktualizované stránky.

Ale neustále malé zmeny obsahu a vzhľadu (na SEO účely) si všimnú návštevníci aj Google.

Vykonávanie zmien vo veľkom počte alebo veľmi často si získa negatívnu pozornosť vyhľadávača Google, ktorý bude vašu stránku považovať za podozrivú a pravdepodobne ju bude penalizovať.

Časom si aj návštevníci zmeny všimnú (hlavne preto, že tieto zmeny sú smerované na vyhľadávače a nie na nich). Ak sa tak stane, môžete im sťažiť orientáciu na webe a stránka pre nich stratí svoju hodnotu. Niektorí návštevníci možno začnú vašu webstránku dokonca podozrievať.

Vyvážte risky a zisky

Aby vaša firma uspela, určite potrebujete SEO. Existuje veľa rizík, z ktorých sa niektoré oplatí podstúpiť, pretože môžu vášmu podnikaniu priniesť priaznivé výsledky. Iné riziká môžu poškodiť alebo brzdiť vašu stratégiu internetového marketingu a prítomnosť na internete.

Hoci SEO so sebou prináša riziká, viacej budete riskovať ak ho úplne odignorujete.