+421 908 515 429

SEO PRÍRUČKA | SEO NÁVOD

Pre koho je táto príručka určená?

Ak vlastníte, spravujete, speňažujete alebo propagujete obsah online s využitím vyhľadávania Google, táto príručka je určená pre vás. Ak máte záujem o základy SEO, ste na správnom mieste. Tipy a postupy v nej obsiahnuté majú za cieľ uľahčiť vyhľadávacím nástrojom prehľadávať, indexovať a pochopiť obsah na vašich webových stránkach.

Ak máte záujem o úplný prehľad o základoch SEO podľa najnovších trendov, ste na správnom mieste. Táto príručka neposkytuje tipy ani triky, vďaka ktorým by sa vašu stránka automaticky umiestnila vo vyhľadávaní Google na popredných miestach. S využitím nižšie uvedených postupov však možno dosiahnuť toho, že vyhľadávače začnú váš webový obsah prehľadávať, indexovať a správne chápať. Optimalizácia pre vyhľadávače (SEO) je často o malých úpravách niekoľkých častí vašich web stránok. Avšak iba v kombinácii s inými optimalizačnými technikami majú výrazný vplyv na výkonnosť vášho webu čo sa organických výsledkov vyhľadávania týka. Pravdepodobne ste už o mnohých technikách obsiahnutých v tejto príručke počuli. Ide totiž o základné techniky, určené pre každú webovú stránku, bez ohľadu na to aká je veľká. Svoje stránky by ste mali optimalizovať spôsobom, aby čo najlepšie vyhovovali potrebám užívateľov. Jedným z týchto užívateľov sú vyhľadávacie nástroje, ktoré pomáhajú ostatným užívateľom objaviť váš obsah. Optimalizácia pre vyhľadávače preto znamená pomáhať vyhľadávačom správne pochopiť a odprezentovať váš webový obsah. Optimalizačné techniky uvedené nižšie sa vzťahujú na akúkoľvek stránku. Dúfame, že náš sprievodca vám prinesie niekoľko nových nápadov na zlepšenie svojej web stránky.

 

Príjemné čítanie!

1. Začíname: Vie o vašej stránke Google?

Zistite, či vašu stránku vyhľadávač Google správne zaindexoval. Nechajte si vyhľadať domovskú stránku vášho webu. Ak sa vám zobrazí, znamená to, že je všetko v poriadku a váš web je zaindexovaný. Na skúšku môžete napr. zadať site: wikipedia.org„. Ak o vašich stránkach Google nič nevie – hoci denne prehľadáva miliardy stránok, niečo nie je v poriadku. Keď vyhľadávače vynechajú určitú lokalitu, deje sa tak najčastejšie z jedného z nasledujúcich dôvodov:

      • Stránka nie je dostatočne prepojená s inými stránkami na webe
      • Práve ste spustili novú webovú stránku a spoločnosť Google ju ešte nemala čas prehľadať
      • Dizajn stránky znemožňuje Google efektívne prehľadávať obsah
      • Google zaznamenal chybu pri pokuse o prehľadávanie stránok
      • Pravidlá zabraňujú spoločnosti Google v indexovom prehľadávaní vašej stránky

Ako dostanem svoje stránky do Google?

Zaradenie stránky do výsledkov vyhľadávania Google je bezplatné a jednoduché. Web stránky nie je potrebné odosielať do spoločnosti Google. Vyhľadávacie nástroje Google totiž disponujú automatizovaným systémom, ktorý neustále prehľadáva web na nové stránky. V skutočnosti nebola väčšina stránok zobrazujúcich sa vo výsledkoch vyhľadávania do Google ručne odoslaná. Tieto stránky boli pridané automaticky pri prehľadávaní webu. Zistite, ako sa spoločnosť Google dozvedá, prehľadáva a zobrazuje webové stránky. Prečítajte si pokyny pre správcov webových stránok na vytvorenie webových stránky priateľských pre Google. Google Search Console predstavuje nástroj, ktorý vám pomôže odoslať svoj obsah do spoločnosti Google a sledovať, ako sa správa v Google vyhľadávaní. Dokáže vám posielať upozornenia na kritické problémy, na ktoré Google narazí pri prehľadávaní vášho webu. Zaregistrujte sa do služby Search Console. Predtým ako začnete, odpovedzte na niekoľko základných otázok:

  • Zobrazujú sa moje webové stránky vo vyhľadávači Google?
  • Poskytujem používateľom vysokokvalitný obsah?
  • Zobrazuje sa moja firma na Googli?
  • Je môj obsah rýchly a ľahko dostupný na všetkých zariadeniach?
  • Je moja webová stránka bezpečná?

Ďalšie informácie nájdete na stránke http://g.co/webmasters. Zvyšok tohto dokumentu poskytuje návod na to, ako zlepšiť svoje stránky pre vyhľadávače, zoradené podľa témy. Kdispozícii je aj krátky kontrolný zoznam tipov na adrese http://g.co/WebmasterChecklist.

Budem potrebovať SEO experta?

SEO expertom je niekto, kto sa venuje optimalizácii webových stránok pre vyhľadávače. Ide o vyškolenú osobu, alebo tým expertov, ktorí vám pomôže zlepšiť viditeľnosť vašich stránok vo vyhľadávačoch. Ak sa budete riadiť touto príručkou, získate dostatok informácií na to, aby ste váš web mohli optimalizovať svojpomocne. Okrem toho sú služby SEO experta na zváženie. Ide o veľké rozhodnutie, ktoré môže potenciálne zlepšiť vaše stránky a ušetriť váš čas. Zvážte preto všetky výhody prenájmu SEO experta, ale aj možné škody nezodpovednej SEO stratégie. Mnohí konzultanti a SEO agentúry poskytujú pre majiteľov webových stránok užitočné služby:

  • analýzu obsahu alebo štruktúry vášho webu
  • technické poradenstvo v oblasti vývoja webových stránok: napr. hosting, presmerovania, chybové stránky, používanie jazyka JavaScript
  • správa obsahu
  • správa online kampaní na rozvoj podnikania
  • výskum kľúčových slov
  • SEO školenia
  • podporu v prípade špecifických trhov a geografických oblastí

Pred tým ako sa začnete oboznamovať so SEO prečítajte si niečo o tom, ako fungujú vyhľadávače. Odporúčame, aby ste si preštudovali celú príručku, pričom sa zamerajte na tieto témy:

Uvažujete o externých službách SEO experta? Čím skôr sa na neho obrátite, tým lepšie. Skvelým časom je moment, keď uvažujete o redizajne stránok alebo plánujete spustenie novej stránky. Iba tak docielite toho, že budú vaše stránky od začiatku navrhnuté správne s ohľadom na SEO. Dobré SEO môže by taktiež nápomocné pri vylepšovaní už existujúcich stránok. Podrobné informácie o možnostiach externých SEO služieb a o tom, na čo sa treba zamerať, si môžete prečítať v našom článku Centra pomoci „Potrebujete SEO„?

2. Pomôžte vyhľadávaču Google objaviť váš obsah

Predpokladom na to, aby sa vaše stránky zobrazovali v Googli je ubezpečiť sa o tom, že ich Google dokáže nájsť. Najlepším spôsobom, ako toho dosiahnuť, je odoslať súbor Sitemap (mapa stránok). Mapa stránok je súborom, ktorý vyhľadávače informuje o nových alebo zmenených stránkach na vašom webe. Získajte viac informácií o tom, ako vytvoriť a odoslať súbor Sitemap. Google sa o nových stránkach dozvedá aj prostredníctvom odkazov z iných stránok.

3. Povedzte vyhľadávaču Google, ktoré stránky nemá indexovať

Osvedčené postupy

V prípade citlivých informácií zablokujte prístup k prehľadávaniu pomocou súboru robots.txt

Súbor „robots.txt“ sprostredkováva informáciu o tom, o ktoré časti vašej webovej stránky sa má vyhľadávač zaujímať. Tento súbor, ktorý musí byť vždy pomenovaný „robots.txt“, je umiestnený v koreňovom adresári vášho webu. Môže však nastať situácia, že stránky zablokované súborom robots.txt ostanú stále prístupné. V takom prípade by ste mali zvoliť bezpečnejšiu metódu.

Možno budete chcieť zabrániť tomu, aby vyhľadávacie nástroje pristupovali k určitým stránkam, nakoľko tie sú pre používateľov nezaujímavé. Pre tento účel je v rámci Google Search Console k dispozícii nástroj v podobe generátora súboru robots.txt. V prípade že je viacero vašich stránok umiestnených na subdoménach a vy by ste chceli zabrániť tomu, aby sa k nim vyhľadávacie nástroje dostali, musíte vytvoriť separátny súbor robots.txt pre každú z nich. Ďalšie informácie ohľadom súboru „robots.txt“ nájdete v tomto Sprievodcovi pre správcov webu.

Prečítajte si niekoľko ďalších spôsobov, ako zabrániť zobrazovaniu obsahu vo výsledkoch vyhľadávania.

Vyvarujte sa:

  • Zabráňte tomu, aby sa výsledky vášho interného vyhľadávania zobrazovali vo výsledkoch vyhľadávania Google. Používatelia neradi klikajú na také výsledky, ktoré priamo nesúvisia s ich dopytmi.
  • Zabráňte prehľadávaniu takých URL odkazov, ktoré boli vytvorené na základe služby Proxy.

Pre citlivé informácie použite bezpečnejšie metódy

Robots.txt nie je ideálnym spôsobom ako bezpečne zablokovať citlivý obsah na vašich stránkach. Tento súbor iba hovorí, že k určitým stránkam by roboti nemali pristupovať a indexovať ich, ale na druhej strane im v tom nič nebráni. Konieckoncov vyhľadávacie nástroje môžu stále odkazovať na webové adresy, ktoré sú zablokované, ktoré sa však vo forme existujúcich URL odkazov nachádzajú niekde na internete. Okrem toho si dokáže zvedavý používateľ ľahko preskúmať adresáre alebo podadresáre a získať tak prístup k špecifickej URL adrese ktorá ho zaujíma. V takýchto prípadoch sa odporúča použitie značky noindex. Iba tak bezpečne zabránite tomu, aby sa určitá stránka vášho webu nezobrazovala v Google. Ešte vyššia bezpečnosť sa dá zaručiť iba vtedy, ak použijete heslo pre prístup k určitej stránke, alebo ju úplne odstránite.

4. Pomôžte vyhľadávaču Google (a používateľom) pochopiť váš obsah

Keď vyhľadávače indexovo prehľadávajú vašu stránku, mala by sa mu zobrazovať rovnakým spôsobom ako sa zobrazuje používateľom. Pre optimálne vykresľovanie stránok je preto vždy potrebné, aby mal vyhľadávací robot Googlebot prístup k súborom JavaScript, CSS ako aj obrázkom použitým na vašom webe. Ak v súbore robots.txt znemožníte prístup k týmto komponentom, môže to mať za následok, že vyhľadávacie nástroje váš webový obsah nesprávnym spôsobom vykreslia a zindexujú.

Odporúčané akcie

  • Uistite sa, že program Googlebot môže indexovo prehľadávať súbory JavaScript, CSS a obrázky pomocou nástroja Fetch as Google. Týmto spôsobom vyhľadávací nástroj Googlebot vidí a vykresľuje váš obsah. Na tomto mieste môžete identifikovať a opraviť niekoľko problémov súvisiacich s indexovaním vašich stránok.
  • S použitím vyhľadávacej konzoly Google skontrolujte a otestujte súbor robots.txt.

Vytvárajte jedinečné nadpisy pre vaše stránky

Značka <title> informuje používateľov a vyhľadávače o tom, čo je témou konkrétnej stránky. Značka <title> by mala byť preto obsiahnutá v prvku <head> v rámci dokumentu HTML. Rovnako si dajte záležať na jedinečných nadpisoch všetkých vašich stránok vášho webu.

Vytvárajte dobré nadpisy a sumáre, ktoré sa zobrazia vo výsledkoch vyhľadávania

Zobrazuje sa vaša webová stránka vo výsledkoch vyhľadávania? Potom sú nadpisy jednotlivých stránok prvou vecou, ktorú si možno vo výsledkoch vyhľadávania Google všimnúť (ak sa chcete dozvedieť viac v súvislosti s výsledkami Google vyhľadávania, preštudujte si anatómiu výsledkov vyhľadávania). Názov vašej domovskej stránky môže byť totožný s názvom vašej firmy, pričom môže byť doplnený aj o ďalšie dôležité informácie, ako napr. fyzickú polohu firmy, jej hlavné zameranie či ponuku produktov.

Osvedčené postupy

Presne popíšte obsah stránky

Zvoľte nadpis, ktorý sa ľahko číta a ktorý prirodzene a efektívne komunikuje tému obsiahnutú na stránke.

Vyvarujte sa:

  • Nadpisom, ktoré nijako nesúvisia s obsahom na stránke.
  • Používaniu predvolených alebo neurčitých nadpisov ako „Untitled“ alebo „New Page 1“.

Vytvorte jedinečné nadpisy pre každú stránku

Každá stránka vášho webu by mala v ideálnom prípade obsahovať jedinečné nadpisy. Iba tak sa Google dozvie o tom, čo danú stránku odlišuje od ostatných stránok vášho webu. Ak sú súčasťou vašej webovej lokality samostatné stránky pre mobilné zariadenia, nezabudnite na dobré nadpisy aj pre mobilnú verziu.

Vyvarujte sa:

  • Používaniu jedného nadpisu na všetkých stránkach vášho webu alebo v rámci veľkej skupiny stránok.

Používajte stručné, ale opisné nadpisy

Nadpisy by mali byť skôr kratšie ale informatívne. Ak je nadpis príliš dlhý alebo krátky, môže z neho Google zobraziť iba určitú časť alebo automaticky vygenerovať úplne iný nadpis. Ten sa následne zobrazí vo výsledkoch vyhľadávania. Google môže taktiež zobrazovať rôzne nadpisy v závislosti od dopytov používateľov alebo s ohľadom na zariadenia, používané na vyhľadávanie.

Vyvarujte sa:

  • Písaniu extrémne dlhých nadpisov, ktoré môžu byť pre používateľov mätúce
  • Nepotrebným kľúčovým slovám v nadpisoch

Používajte popisné meta značky (meta tagy)

Popisné meta značky na stránkach poskytujú Google a iným vyhľadávačom akýsi súhrn toho, aký obsah sa na danej stránke nachádza. Nadpisy stránok môžu obsahovať niekoľko slov alebo fráz, zatiaľ čo meta značkou môže byť jedna, dve vety, alebo dokonca krátky odsek. Google Search Console poskytuje šikovný nástroj, vďaka ktorému získate prehľad o všetkých použitých meta značkách na vašom webe. Príliš krátke, dlhé, duplicitné, alebo často krát opakujúce sa meta značky môžete jednoducho odstrániť.

Aké výhody prinášajú popisné meta značky?

Popisné meta značky sú dôležité, nakoľko Google ich môže použiť ako sumáre pre vaše stránky. Zdôrazňujeme „možno“, pretože Google sa môže rozhodnúť na základe toho, či je sumár v súlade s dopytom používateľa. Pridávanie popisných meta značiek na každú stránku však vždy odporúčame. Na tomto blogu sa nachádza niekoľko informačných článkov o problematike sumárov a popisných meta značiek. Dobrý článok o tom, ako vytvárať dobré nadpisy sumáre sa nachádza aj v našom Centre pomoci pre vývojárov.

Osvedčené postupy

Nadpis má byť presným zhrnutím obsahu stránky

Vytvorte nadpis, ktorý bude rovnako informatívny ako zaujímavý. Hoci v prípade meta značiek neexistuje minimálna alebo maximálna dĺžka textu, odporúčame vám ubezpečiť sa o tom, že je dostatočne dlhý na to, aby sa zobrazil vo vyhľadávaní (používatelia môžu vidieť rôzne dĺžky sumárov v závislosti od toho, na akých zariadeniach vyhľadávajú).

Vyvarujte sa:

  • Písaniu meta značiek, ktoré nesúvisia s obsahom na stránke
  • Používaniu všeobecných popisov ako napr. „Toto je webová stránka“ alebo „Stránka o baseballových kartách“.
  • Vyplnenie popisu iba pomocou kľúčových slov.
  • Kopírovaniu a vkladaniu celého obsahu dokumentu do meta značiek

Píšte jedinečné popisy pre každú stránku

Odporúča sa písať odlišné popisy v rámci meta tagov každej stránky. Pomáha to používateľom aj Google a to najmä v prípade vyhľadávania pomocou site: operátora. V prípade, že majú vaše stránky tisícky alebo dokonca milióny stránok, ručné spracovanie meta značiek nebude pravdepodobne možné. V tomto prípade si môžete nechať popisné meta značky automaticky vygenerovať na základe obsahu každej stránky. 

Vyvarujte sa:

  • Používaniu jednej meta značky na všetkých stránkach vášho webu, alebo vo veľkej skupine stránok.

Používajte header tagy na zdôraznenie dôležitého textu

Vzhľadom na to, že nadpisy bývajú v porovnaní s normálnym textom väčšie, pochopiteľne sa im prikladá väčšia váha. Ide o vizuálny odkaz pre používateľov, ktorý hovorí, že tento text je pre nich dôležitý, pričom im môže pomôcť pochopiť obsah nachádzajú sa pod nadpisom. Používaním nadpisov rôznej veľkosti možno vytvoriť hierarchickú štruktúru obsahu podľa potreby.

Osvedčené postupy

Predstavte si, že vytvárate koncept

Podobne ako pri písaní konceptu na veľký papier, zvážte hlavné a menej podstatné body obsahu a na základe toho sa rozhodnite, kde použijete rôzne veľké nadpisy.

Vyvarujte sa:

  • Vkladaniu takého textu do header tagu, ktorý nie je relevantný so štruktúrou vašej stránky
  • Používaniu header tagov v príbade, kedy je vhodnejšie použiť značky ako <em> a <strong>
  • Nezmyselnému striedaniu rôznych veľkostí nadpisov

Používajte nadpisy s mierou

Používajte header tagy tam, kde to dáva zmysel. Príliš veľa header tagov na stránke môže používateľov zneistiť, pričom môžu stratiť prehľad o tom, kde sa končí jedna téma a kde začína druhá.

Vyvarujte sa:

  • Nadmerné používanie header tagov na stránke
  • Veľmi dlhým nadpisom
  • Používaniu header tagov iba na štylizáciu textu bez akéhokoľvek vplyvu na obsah

Pridajte štruktúrované údaje

Štruktúrované údaje sú kódom, ktorý možno pridávať na stránky. Slúži na to, aby vyhľadávacím nástrojom uľahčil porozumieť obsahu, nachádzajúcom sa na vašej stránke. Okrem toho dokážu štruktúrované údaje adekvátnym spôsobom zatraktívniť obsah vo výsledkoch vyhľadávania. Týmto spôsobom môžete prilákať na svoje stránky ten správny druh zákazníkov.

V prípade, že máte internetový obchod a k vybranej produktovej stránke pridáte štruktúrované údaje, môže to byť užitočné. Tieto informácie sa následne zobrazia vo výsledkoch vyhľadávania pre relevantné dopyty. Nazývame ich „bohatými výsledkami vyhľadávania“. Okrem toho, že s využitím štruktúrovaných dát možno vytvárať takéto bohaté výsledky, používajú sa aj na zobrazovanie relevantných výsledkov v iných formátoch. Napríklad, ak máte obchod so stavebninami, pridaním otváracích hodín môžete zákazníkov informovať o tom, kedy je váš obchod otvorený.

Označovať možno veľa relevantných entít:

  • Produkty, ktoré predávate
  • Miesto podnikania
  • Videá o vašich produktoch alebo podnikaní
  • Otváracie hodiny
  • Zoznamy udalostí
  • Recepty
  • Firemné logo a oveľa viac!

Pozrite si úplný zoznam podporovaného obsahu

Odporúčame vám, aby ste označovali svoj obsah výhradne za použitia podporovaných štruktúrovaných údajov. Značky môžete na svoje stránky pridávať prostredníctvom HTML alebo za použitia nástrojov, akým je Zvýrazňovač dát a Pomocník pre označovanie (viac informácií o nich nájdete v sekcii Osvedčené postupy).

Osvedčené postupy

Značky skontrolujte pomocou Nástroja na testovanie štruktúrovaných údajov

Po pridaní štruktúrovaných údajov do vášho obsahu ich môžete otestovať nástrojom od Google. Môžete zadať buď URL adresu, na ktorej sa nachádza takýto obsah, alebo skopírovať skutočný kód HTML obsahujúci značky.

Vyvarujte sa:

  • Používaniu neplatných značiek

Použite: Zvýrazňovač dát

Ak chcete získať jednotlivé značkovacie kódy určené na skopírovanie a priame vloženie na vašu stránku (bez zmeny zdrojového kódu), vyskúšajte nástroj Pomocník na značkovanie. Zvýrazňovač, ktorý je bezplatným integrovaným nástrojom vo Vyhľadávacej konzole, ktorý podporuje podmnožinu typov obsahu.

Vyvarujte sa:

  • Zmien zdrojového kódu vašej stránok, keď si nie ste istí správnou implementáciou značiek.

Sledujte správanie vašich označených stránok

Prehľad štruktúrovaných údajov v Search Console zobrazuje, koľko stránok je na vašom webe určitým spôsobom označených, koľkokrát boli takéto stránky zobrazené vo výsledkoch vyhľadávania a koľkokrát na ľudia klikli za posledných 90 dní. K dispozícii je taktiež prehľad o všetkých zistených chybách.

Vyvarujte sa:

  • Pridávaniu značiek, ktoré nie sú pre používateľov viditeľné
  • Vytváraniu falošných recenzií alebo pridávaniu irelevantných značiek.
5. Spravujte vzhľad vo výsledkoch vyhľadávania Google

Správne štruktúrované dáta na vašej stránke umožňujú benefitovať z rôznych špeciálnych funkcií zobrazujúcich sa vo výsledkoch vyhľadávania. Radia sa k nim hviezdičky recenzií, rôzne ozdobné prvky a ďalšie.

Pozrite si galériu výsledkov vyhľadávania pre vašu stránku

6. Usporiadajte hierarchiu svojich stránok

Pochopte, ako vyhľadávače pristupujú k URL odkazom

Vyhľadávače potrebujú jedinečné URL odkazy na to, aby mohli prehľadať a zindexovať obsah, ktorý následne ponúknu používateľom v rámci výsledkov vyhľadávania. Rôzny obsah – napríklad rôzne produkty v obchode – rovnako ako aj ich rôzne variácie vyžadujú samostatných URL adries na to, aby sa dali vhodným spôsobom zobraziť vo vyhľadávaní.

Webové adresy sa zvyčajne skladajú z niekoľkých rôznych sekcií:

protocol://hostname/path/filename?querystring#fragment

Napríklad:

https://www.example.com/bezecke-tenisky/damske.htm?size=8#info

Google odporúča, aby všetky weby používali https:// ak je to možné. Hostname je miestom, kde sa nachádzajú všetky vaše webové stránky, pričom ide o rovnakú doménu, ktorú možno využiť aj na odosielanie e-mailov. Google rozlišuje medzi verziou „www“ a „bez-www“ (napríklad „www.example.com“ alebo len „example.com“). Pridávať webové stránky do aplikácie Search Console sa odporúča vo formáte http:// a https://, ako aj vo formáte „www“ a „bez-www“.

Cesta, názov súboru a reťazec dopytu určujú, ku ktorému obsahu z vášho servera je možné pristupovať. V týchto troch častiach sa rozlišujú veľké a malé písmená, takže „SÚBOR“ by viedol k inej adrese URL ako „súbor“. Názov hostiteľa a protokol sa môže písať malým ale aj veľkým písmom, veľké alebo malé písmená tu nezohrávajú žiadnu úlohu. Fragment (v tomto prípade „#info“) zvyčajne označuje časť stránky, ktorá sa má zobraziť. Keďže samotný obsah je zvyčajne rovnaký bez ohľadu na fragment, vyhľadávače ho zvyknú ignorovať.

Pri odkazovaní na domovskú stránku je koncová lomka po názve hostiteľa nepovinná, pretože vedie k rovnakému obsahu („https://example.com/“ je to isté ako „https://example.com“). Pri ceste a názve súboru by sa koncová lomka považovala za inú adresu URL (odkazujúcu buď na súbor alebo adresár), napríklad „https://example.com/fish“ nie je to isté ako „https://example.com/fish/ „.

Navigácia je pre vyhľadávače dôležitá

Navigácia na web stránke je veľmi dôležitá, pretože návštevníkom uľahčuje prístup k požadovanému obsahu. Dobrá navigácia taktiež pomáha vyhľadávačom pochopiť, ktorý obsah je na web stránke dôležitejší. Hoci výsledky vyhľadávania tvoria všetky stránky, Google zohľadnuje aj to, akú úlohu stránka zohráva v rámci väčšej skupiny iných stránok.

Navigáciu vytvárajte s ohľadom na domovskú stránku

Všetky stránky spadajú pod domovskú alebo „koreňovú“ stránku, ktorá je zvyčajne najnavštevovanejšia. Pre mnohých návštevníkov stránky ide o akýsi východiskový bod navigácie. V prípade, že vaša webová lokalita zahŕňa viacero stránok, mali by ste začať premýšľať o tom, ako návštevníkom uľahčiť prechod na stránky s konkrétnejším obsahom. V prípade, že máte dostatok stránok týkajúcich sa konkrétnej témy, je zmysluplné vytvoriť stránku s popisujúcim obsahom na týchto súvisiacich stránkach (napríklad koreňová stránka -> súvisiaci zoznam tém -> konkrétna téma). To isté platí aj o viacerých produktoch, ktoré sa odporúča radiť do viacerých kategórií a podkategórií.

Použite omrvinkovú navigáciu

Omrvinková navigácia sa zvyčajne zobrazuje horizontálne v hornej časti webovej stránky, zvyčajne pod názov stránky alebo hlavičkou. Takáto navigácia dáva používateľom možnosť udržať si prehľad o polohe v rámci webovej stránky. Na zobrazenie omrvinkovej navigácie odporúčame použitie štruktúrovaných dát.

Vytvorte pre používateľov jednoduchú navigačnú stránku

Navigačná stránka je jednoduchou stránkou, ktorá ponúka prehľad o štruktúre vašich webových stránok. Obvykle pozostáva z hierarchického zoznamu stránok vašej webovej lokality. Návštevníkom môže pomôcť v prípade, že majú problémy s vyhľadávaním v rámci vášho webu. Zatiaľ čo vyhľadávače ju budú taktiež navštevovať, jej zmyslom jej predovšetkým uľahčovať vyhľadávanie v rámci vášho webu.

Osvedčené postupy

Vytvorte prirodzenú hierarchiu odkazov

Uľahčite používateľom prechod zo všeobecného obsahu na konkrétnejší. Ak to dáva zmysel pridajte navigačné stránky a efektívne ich prepojte s internou štruktúrou odkazov. Uistite sa, že všetky stránky vášho webu sú prístupné prostredníctvom odkazov. Eliminujte potrebu interného vyhľadávania na minimum. Ak je to vhodné, odkazujte na podobné stránky na vašom webe.

Vyvarujte sa:

  • Vytváraniu zložitých webových stránok a navigácie
  • Prepájaniu každej stránky s každou ďalšou stránkou na vašom webe

Používajte textové odkazy

Navigácia na vašej web stránke by mala pozostávať v prevažnej miere z textových odkazov. Iba tak vyhľadávačom uľahčíte prehľadávanie a pochopenie vašej stránky. Ak používate JavaScript, používajte elementy „a“ a vytvárajte URL odkazy s atribútom „href“.

Vyvarujte sa:

  • Vytváraniu navigácie založenej na obrázkoch a animáciách
  • Vyžívaniu skriptov a pluginov pre navigáciu

Vytvorte navigačnú stránku pre používateľov a mapu stránok pre vyhľadávače

Vytvorte pre používateľov jednoduchú navigačnú stránku so všetkými vašimi stránkami, alebo najdôležitejšími stránkami (ak ich máte stovky alebo tisíce). Vytvorte súbor Sitemap XML, ktorý môže vyhľadávačom pomôcť objaviť nový a aktualizovaný obsah na vašom webe. Jeho súčasťou by mali byť všetky relevantné URL adresy spolu s dátumami posledných úprav.

Odhaľte neexistujúce 404 stránky

Používatelia príležitostne narazia na stránku, ktorá na vašom webe neexistuje. Spôsobené je to buď nefunkčnými odkazmi alebo zadaním nesprávnej URL adresy. Ak máte 404 stránky, ktoré používateľov presmerujú späť na funkčnú stránku môžu to výrazne zlepšiť ich používateľskú skúsenosť. Vaše 404 stránky by mali ideálne odkazovať späť na vašu hlavnú stránku, pričom by mohli ponúkať odkazy na populárny alebo súvisiaci obsah. Pomocou služby Google Search Console môžete nechať zobraziť neexistujúce zdroje webových adries.

Vyvarujte sa:

  • Indexovaniu vašich 404 stránok vyhľadávačmi (uistite sa, že je váš webový server nakonfigurovaný tak, aby vracal stavový kód HTTP 404. V prípade webových stránok založených na JavaScripte by mala byť k dispozícii metaznačka noindex robots.
  • Blokovaniu prehľadávania 404 stránok prostredníctvom súboru robots.txt.
  • Používaniu iba neurčitých stavových oznámení ako „Nenašiel(a)“, „404“ a podobne
  • Takému dizajnu 404 stránok, ktorý nie je v súlade so zvyškom vášho webu.

Každý URL odkaz by sa mal týkať obsahu na stránke

Popisné názvy kategórií a stránok môžu vašu web stránku udržať dobre organizovanú. Okrem toho môžu byť takéto „priateľské“ URL odkazy čitateľnejšie pre vašich návštevníkov. Na druhej strane extrémne dlhé a tajuplné URL odkazy s minimálnym počtom slov ich môžu odradiť.

Niektorí používatelia môžu na vašu stránku odkazovať pomocou URL odkazu s relevantným textom kotvy (anchor text). Relevantné slová obsiahnuté v odkaze, poskytujú cennú informácio o obsahu.

URL adresy sa zobrazujú vo výsledkoch vyhľadávania

Nakoniec majte na pamäti, že URL odkazy sa zvyčajne zobrazujú aj vo výsledkoch vyhľadávania. Spoločnosť Google zohľadňuje všetky typy URL adries, a to aj vtedy, keď sú zlé. Vytvárajte ich preto s dôrazom na to, aby boli čo najjednoduchšie.

Osvedčené postupy

URL odkazy by mali obsahovať slová

URL odkazy obsahujúce slová, ktoré sú relevantné pre obsah a štruktúru vášho webu, sú pre návštevníkov lepšie.

Vyvarujte sa:

  • Používaniu dlhých URL odkazov s nepotrebnými parametrami a ID reláciami
  • Výberu všeobecných názvov pre stránku ako napr. „page1.html“.
  • Používanie nadbytočných kľúčových slov ako napr. „baseballové karty-baseballové karty-baseballcards.htm“.

Vytvárajte jednoduchú adresárovú štruktúru

Používajte dobre organizovanú adresárovú štruktúru, ktorá vašim návštevníkom umožní ľahko nájsť požadovaný obsah.

Vyvarujte sa:

  • Vytváraniu veľkého množstva podadresárov ako napr. „… / dir1/dir2/dir3/dir4/dir5 / dir6 / page.html“.
  • Používaniu názvov adresárov, ktoré nemajú žiadny vzťah obsahu

Na vybraný obsah by mala odkazovať jedna verzia URL adresy

Nie je vhodné keď na rovnaký obsah odkazujú dve rôzne URL adresy. Skôr treba zabezpečiť, aby bol požadovaný obsah dostupný prostredníctvom iba jednej URL adresy. Ak zistíte, že ľudia pristupujú k rovnakému obsahu prostredníctvom viacerých URL adries, je vhodnejšie nastaviť 301 presmerovanie z neželanej URL adresy na správnu URL adresu. V prípade, že nie je presmerovanie možné, možno použiť kanonickú adresu URL alebo prepojovací prvok rel = „canonical“.

Vyvarujte sa:

Odkazovaniu na rovnaký obsah z viacerých URL adries, napríklad „domena.com/stranka.html“ a „sub.domena.com/stranka.html“.

7. Optimalizujte obsah na vašej stránke

Urobte z vašej stránky zaujímavé a užitočné miesto

Tvorba presvedčivého a užitočného obsahu pravdepodobne ovplyvní vaše webové stránky viac, než akýkoľvek iný faktor, o ktorom tu píšeme. Používatelia vedia dobrý obsah oceniť a keď ho uvidia, pravdepodobne ho budú zdieľať s ďalšími používateľmi. Môže sa tak diať prostredníctvom blogových príspevkov, služieb sociálnych médií, e-mailov, fór a podobne. Takáto angažovanosť pomáha budovať dobrú povesť pre vaše stránky ako s používateľmi tak so spoločnosťou Google.

Zistite, čo vaši čitatelia chcú (a dajte im to)

Premýšľajte o slovách, ktoré by mohli používatelia použiť na vyhľadanie určitého obsahu. Zbehlejší znich pravdepodobne použijú iné kľúčové slová. Napríklad dlhoročný futbalový fanúšik bude pravdepodobne vyhľadávať na základe kľúčového slova [fifa], čo je akronym pre Fédération Internationale de Football Association, zatiaľ čo nový fanúšik zrejme použije všeobecnejší výraz ako napr. [futbalové playoffs]. Zohľadnenie týchto rozdielov vo vyhľadávaní a pri písaní obsahu (pomocou dobrého mixu kľúčových slov) vám môže pomôcť.

Služba Google AdWords ponúka šikovný plánovač kľúčových slov vďaka ktorému možno objaviť nové varianty kľúčových slov. Okrem toho zobrazuje približný počet vyhľadávaní pre každé kľúčové slovo. Rovnako aj Google Search Console vám v rámci Search Analytics Report poskytne najčastejšie vyhľadávacie dopyty, ktoré nejakým spôsobom súvisia svaším webom, vrátane takých, ktoré sú zárukou vyššej návštevnosti. Odporúča sa písať originálne texty, prinášať spravodajstvo, alebo využiť jedinečného postavenia vďaka dobrej používateľskej základni.

Osvedčené postupy

  • Píšte ľahko čitateľné texty
  • Používatelia majú radi obsah, ktorý je s ľahkosťou napísaní a dobre stráviteľný.

Vyvarujte sa:

  • Písaniu nedbalého textu s mnohými pravopisnými a gramatickými chybami
  • Trápneho alebo zle napísaného obsahu
  • Pridávniu textov do obrázkov a videozáznamov: používatelia ich budú chcieť skopírovať a vyhľadávače ich nebudú môcť prečítať.

Usporiadajte svoje témy jasne

Obsah na stránke štylizujte spôsobom, aby mali návštevníci dobrý pocit z toho, kde začína jedna obsahová téma a kde druhá končí. Obsah sa odporúča deliť do logických odsekov alebo blokov. Používateľom tak umožníte rýchlejšie nájdenie požadovaného obsahu.

Vyvarujte sa:

Veľkému množstvu textu bez odsekov, podnadpisov a pod.

Vytvárajte nový, unikátny obsah

Vďaka novému obsahu si nielenže udržíte existujúcu základňu návštevníkov, ale takýmto obsahom dokážete priláka na vašu stránku aj návštevníkov nových.

Vyvarujte sa:

  • Opätovnému písaniu o existujúcom obsahu (alebo dokonca kopírovaniu), ktorý používateľom prinesie iba malú hodnotu.
  • Existencii duplicitného alebo takmer duplicitného obsahu na vašich stránkach.

Optimalizujete obsah pre používateľov, nie pre vyhľadávače

Prispôsobujte svoje stránky potrebám návštevníkov. Píšte o témach o ktoré je najväčší záujem. Okrem toho sa snažte o to, aby boli správne optimalizované pre vyhľadávače.

Vyvarujte sa:

  • Vkladaniu nepotrebných kľúčových slov určených pre vyhľadávače, ktoré môžu byť pre používateľov nezmyselné alebo dokonca nepríjemné
  • Klamlivému skrývaniu textu pred návštevníkmi, ale jeho zobrazovaniu vo vyhľadávačoch.

Používajte odkazy opatrne

Vytvárajte dobré textové odkazy

Text odkazu je viditeľnou časťou odkazu. Tento text hovorí používateľom a Googlu niečo o stránke, na ktorú sa odkazuje. Odkazy na vašej stránke môžu byť interné (v rámci vašej stránky) alebo externé (odkazujúce na cudzie stránky) V oboch prípadoch platí, že čím je text kotvy lepší, o to lepšie budú používatelia ale aj Google chápať to, o čom je stránka na ktorú sa odkazuje.

Osvedčené postupy

Požívajte popisný text

Text kotvy (anchor text) by mal poskytovať základný údaj o tom, čo sa nachádza na stránke na ktorú sa odkazuje.

Vyvarujte sa:

  • Písaniu všeobecných kotevných textov ako napr. „stránka“, „článok“ alebo „kliknite sem“.
  • Používaniu textov, ktoré sú mimo témy alebo ktoré žiadnym spôsobom nesúvisia s obsahom na stránke na ktorú sa odkazuje

Píšte stručné texty

Zamerajte sa na krátke, ale opisné texty s niekoľkými slovami alebo krátkymi frázami.

Vyvarujte sa:

  • Písaniu dlhých kotevných textov, zdĺhavých viet alebo príliš krátkych textov

Formátujte odkazy, aby boli ľahko rozpoznateľné

Uľahčite používateľom rozlišovať medzi bežným textom a kotevným textom vašich odkazov. Obsah na stránke bude pre nich menej užitočným, ak odkazy ľahko prehliadnu, alebo na ne náhodne kliknú.

Vyvarujte sa:

  • Používaniu CSS alebo textových štýlov na vytváranie odkazov, ľahko zameniteľných s bežným textom.

Dbajte aj na správne kotevné texty v prípade interných odkazov

Nezabudnite venovať dostatočnú pozornosť vytváraniu kotevných textov v rámci interného odkazovania. Môže to pomôcť používateľom aj Google zlepšiť navigáciu na vašich stránkach.

Vyvarujte sa:

  • Používaniu príliš dlhého textu kotvy optimalizovaného len pre vyhľadávače Vytváraniu nepotrebných odkazov, ktoré nezlepšujú navigáciu na webe

Buďte opatrní, na koho odkazujete

V prípade, že odkazujete na inú webovú lokalitu prenášate na ňu určitú reputáciu. Niekedy toho používatelia dosahujú pridávaním odkazov na svoje vlastné stránky v rámci komentárov. Niekedy sa možno budete chcieť o určitej webstránke zmieniť negatívnym spôsobom. Predstavte si napríklad, že píšete príspevok na blogu o téme spamu, pričom by ste radi odkázali na web, ktorý vás nedávno spamoval. Na daný web by ste chceli upozorniť ostatných používateľov, preto pripojíte odkaz na danú stránku. Určite si však nebudete priať, aby vás takýto odkaz negatívnym spôsobom ovplyvnil . V takom prípade sa odporúča použitie atribútu nofollow.

Ďalším príkladom, kedy môže byť atribút „nofollow“ užitočným, sú odkazy na widgety. Ak používate miniaplikácie tretích strán, presvedčte sa o tom, či ich súčasťou nie sú neželané odkazy, ktoré sa objavia na vašej stránke spolu s widgetom. Ak ich odstránenie z miniaplikácie nie je možné, môžete ich aspoň zakázať pridaním atribútu „nofollow“. Ďalšie podrobnosti o meta značkách pre robotov nájdete na blogu pre správcov webu.

Označte nevyžiadané komentáre značkou „nofollow“

Nastavenie hodnoty atribútu „rel“ odkazu na „nofollow“ povie Google, že niektoré odkazy na vašich stránkach sú nežiaduce, nakoľko môžu negatívnym spôsobom ovplyvniť vaše stránky. Odkazy ktoré nikam neodkazujú možno vytvoriť pridaním značky rel = „nofollow“, ako je tu zobrazené:

<a href=“http://www.example.com“ rel=“nofollow“> Tu ukotviť text </a>

Kedy to môže byť užitočné?

Ak máte na vašom webe blog s možnosťou verejných komentárov. Niekedy môžu byť odkazy v rámci týchto komentárov nežiaduce a to najmä preto, lebo odkazujú na neželané stránky.

Automaticky označujte komentáre značkou „nofollow „

Táto rada sa vzťahuje najmä na oblasť komentárov, alebo rôzny obsah vytvorený používateľmi, ako sú napr. knihy návštev, fóra a podobne. V prípade, že dokážete ručiť za odkazy pridané tretími stranami (napríklad, ak sú komentáre na vašej stránke moderované), nie je potrebné používať značku nofollow. Centrum pomoci pre správcov webu ponúka niekoľko tipov, ako zabrániť spamovému komentovaniu, napríklad pomocou CAPTCHA pri zapnutom moderovaní komentárov.

SEO v roku 2023: 8 trendov a predpovedí

SEO v roku 2023: 8 trendov a predpovedí

Obsah Trend 1. Google Ads ustupuje organickému vyhľadávaniu Trend 2. Odporúčané úryvky a výsledky bez kliknutia Trend 3. E-A-T zostáva dôležitý Trend 4. Nadmerné používanie obsahu s umelou inteligenciou Trend 5. Entity preberajú kľúčové slová Trend 6. Rozširovanie...

Je WP Rocket najlepší WordPress Caching Plugin?

Je WP Rocket najlepší WordPress Caching Plugin?

Posledná aktualizácia 10 Novembra 2021, Adamovic SEOV článku sa budeme venovať WP Rocket pluginu do CMS WordPress. Prejdeme si všetky jeho dostupné funkcie a ukážeme si optimálne nastavenia pre vašu stránku. Pozrite sa, čo všetko WP Rocket ponúka! Obsah Čo je WP...

Čo je linkbuilding a prečo je pre SEO dôležitý?

Čo je linkbuilding a prečo je pre SEO dôležitý?

Vo svete optimalizácie pre vyhľadávače asi neexistuje komplikovanejšia, kontroverznejšia a diskutovanejšia téma ako link building. Zdá sa, že každý má na túto oblasť iný názor. Niektorí linkbuilding úplne ignorujú a dúfajú, že im stačí len dobrý obsah. Iní zas do neho...

Ako na presmerovanie 301 (301 redirect)

Ako na presmerovanie 301 (301 redirect)

Určite ste sa už niekedy snažili navštíviť web a čakali ste, že sa vám načíta stránka, no miesto toho vás privítala správa o chybe. Chyba „404 Stránka sa nenašla“ je jednou z najznámejších. Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa stránka nedá načítať a každý z nich má...

12 signálov kvality spätných odkazov: Link Juice

12 signálov kvality spätných odkazov: Link Juice

Všetky spätné odkazy nie sú rovnaké. Niektoré sú cennejšie ako iné, niektoré sú úplne zbytočné a niektoré môžu byť dokonca škodlivé. Ako ich teda máte rozoznať? Napočítali sme aspoň 12 faktorov, ktoré určujú kvalitu spätných odkazov a ich schopnosť prenášať autoritu a...

SEO trendy, ktoré môžete očakávať v roku 2021

SEO trendy, ktoré môžete očakávať v roku 2021

Google aktualizuje svoj algoritmus vyhľadávania niekoľko tisíckrát do roka. Občas prídu aj veľké aktualizácie, no väčšinu z nich si ani nevšimnete. Pravidlá vyhľadávania sa teda neustále menia, čo optimalizáciu vyhľadávania zrovna neuľahčuje.  No ak poznáte históriu...

Lokálne SEO – 6 efektívnych linkbuilding stratégii

Je všeobecne známe, že odkazy majú obrovský vplyv na vaše umiestnenie vo vyhľadávaní. Napriek tomu niektorí vlastníci malých spoločností stále podceňujú a dokonca odmietajú, že im môže linkgbuilding, teda budovanie spätných odkazov naozaj pomôcť. Odkazy určujú...

Kedy sa pri SEO oplatí riskovať?

Dá sa pochopiť, že veľa podnikateľov nedokáže oceniť SEO. O optimalizácii pre vyhľadávače koluje množstvo informácií a dezinformácii, ktoré môžu ovplyvniť ich názor. Trvá mesiace kým začne efektívna SEO stratégia ukazovať pre spoločnosti pozitívne výsledky. Zvolené...

Prečo sa webstránka nezobrazuje vo vyhľadávaní Google?

Umiestnenie na popredných miestach na stránke s výsledkami vyhľadávania určite môže zvýšiť vašu viditeľnosť, autoritu v danom odvetví a rýchlo navrátiť vaše investície. Prečo vaša stránka ešte stále nie je na vrchole? Túto otázku si skôr či neskôr položila asi každá...

Ako sa dostať vyššie v Google Mapách

Ako prvé treba povedať, že Google Mapy je najlepšia mapová služba a so stovkami miliónov používateľov prekonáva ostatné online mapy. Samozrejme existuje spôsob, ako môžete jej ohromnú popularitu využiť pri obchodnej činnosti vo svoj prospech. Najjasnejšou, no nie...

seo audit