+421 908 515 429
Vo svete optimalizácie pre vyhľadávače asi neexistuje komplikovanejšia, kontroverznejšia a diskutovanejšia téma ako link building.

Zdá sa, že každý má na túto oblasť iný názor. Niektorí linkbuilding úplne ignorujú a dúfajú, že im stačí len dobrý obsah. Iní zas do neho vložia 80-90 % svojho úsilia. Aj keď na linkbuilding existuje mnoho názorov, je čoraz jasnejšie, že túto oblasť by ste ignorovať nemali.

V každom priemyselnom odvetví rastie konkurencia.

V tomto článku sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste si mohli začať už dnes budovať svoj odkazový profil.

Obsah

  1. Čo je linkbuilding?
  2. Prečo je linkbuilding dôležitý pre SEO?
  3. Typy odkazov (3 príklady)
  4. DoFollow a NoFollow odkazy
  5. Linkbuilding stratégie (10 príkladov)
  6. Linkbuilding metriky a nástroje
  7. Ako sledovať úspešnosť linkbuildingu
  8. Linkbuilding mýty
  9. Časté otázky o linkbuildingu
  10. Tri bonusové linkbuilding triky
  11. Zhrnutie

Čo je linkbuilding?

Pri linkbuildingu sa snažíte o to, aby iné stránky odkazovali na tú vašu (link = odkaz).
Či si chce technologický startup získať lepšie miesto na trhu alebo sa váš sused snaží spropagovať svoj blog o jedle – linkbuilding je pre každého. Je praxou vo veľkých i malých spoločnostiach.

Možno sa teraz sami seba pýtate, prečo Googlu záleží na takejto umelej a povrchnej metrike. Prečo sa Google zaujíma o počet stránok odkazujúcich na tú vašu?

Aby ste to právne pochopili, musíme sa vrátiť späť k začiatkom internetu.

Celá myšlienka, koncept a dokonca aj názov „link“ (odkaz) vznikli už v 60. rokoch minulého storočia. Chlapík menom Ted Nelson (priekopník v oblasti informačných technológií) sníval o „elektronickom príspevku“, v ktorom by čitatelia mohli zažiť svoje vlastné dobrodružstvo skákaním z jedného odkazu na druhý.

A tak vznikla celosvetová sieť World Wide Web. Predstavte si, že webstránky (hypertext) sú body na obrovskej pavúčej sieti. Odkazy (hypertextové prepojenia) tieto body spájajú a tvoria internetovú sieť.

Odkazy sú neoddeliteľnou a kľúčovou súčasťou fungovania webu.

Pamätajte, že síce sa dôležitosť odkazov nezmenila, Google sa výrazne zlepšil v hodnotení ich kvality.

Prečo je linkbuilding pre SEO dôležitý?

Ako bolo spomenuté vyššie, odkazy tvoria internet.

Ale prečo Googlu na odkazoch tak veľmi záleží?

Každý internetový vyhľadávač potrebuje spôsob, akým bude hodnotiť popularitu webstránok. Podľa niečoho ich predsa musí zaradiť do poradia na stránke s výsledkami vyhľadávania. A časom sa ukázalo, že odkazy sú na to najlepšie. Konkrétne, ich kvalita a počet na stránke.

Na každý odkaz sa pozerajte ako na „hlas“ pre svoj web.

Nie každý odkaz je hodnotený rovnako. Vo svete linkbuildingu nevládne demokracia.

Ak získate odkaz zo stránky s receptami svojej sestry, Google si pomyslí: „Dobre, aspoň niekto na túto stránku odkazuje.“ No ak získate odkaz zo stránky nejakej populárnej publikácie, Google si pomyslí: „Uau, táto stránka musí byť úžasná, keď na ňu odkazuje známa publikácia.“

Ovládajte pojmy

Toto bolo ľudské vysvetlenie toho, ako Google hodnotí stránky, teda ako určuje ich poradie vo výsledkoch vyhľadávania. No Google predsa nie je človek. Google je počítačový program, ktorý funguje len vďaka nepredstaviteľne veľkej armáde serverov.

google server

Na hodnotenie stránok podľa odkazov vytvoril Google metriku „PageRank“.

Metrika priradí každej stránke na vašom webe skóre od 0 do 10 podľa odkazov.

Ľudia neustále diskutujú o tom, či na metrike PageRank stále záleží. No Google potvrdil, že je stále jednou zo „stoviek hodnotiacich signálov“.

Aké dôležité sú odkazy?

Počas oficiálneho rozhovoru sa Google vyjadril, že spätné odkazy sú stále najdôležitejším hodnotiacim faktorom. Aké sú ďalšie dva faktory? Jeden je dobrý obsah (určite ho netreba zanedbať) a druhým je RankBrain. No nechajme tieto dva faktory na inokedy.

Vráťme sa späť k téme. Zopakujme si – pri hodnotení stránok sú na prvom mieste spätné odkazy.

Nie každý odkaz je hodnotený rovnako.

Vyššie sme si uviedli príklad s rozdielnymi reakciami Googlu na odkaz zo stránky vašej sestry a stránky populárneho magazínu.

Ale čo by sa stalo, keby ste dali odkaz na vašu stránku do sekcie s komentármi inej populárnej stránky? Čo keby ste si vytvorili blog na Tumblr alebo Blogger (dve populárne stránky) a z tadiaľ by ste odkazovali na vašu stránku? A čo keby ste odkazovali z najpopulárnejšej sociálnej siete, z Facebooku?

Predtým ako sa začnete tešiť by ste mali vedieť, že Google sa dosť vylepšil v zisťovaní, či odkaz zdieľal používateľ alebo samotná spoločnosť, či organizácia.

Teraz prejdeme na typy odkazov a spomenieme, ako k ním Google pristupuje.

Typy odkazov (3 príklady)

Vytvorili sme tri kategórie odkazov.

Prirodzené odkazy

Čo sú prirodzené odkazy? Tieto odkazy sa nazývajú po anglicky aj „editorial links“, teda redakčné odkazy.

Prirodzené odkazy získate tým, že vytvoríte zaujímavý, hodnotný alebo aj kontroverzný obsah, na ktorý budú ostatní blogeri prirodzene odkazovať.

Môžete si vytvoriť celú stratégiu na získanie takýchto odkazov. Skúste porozmýšľať nad dlhodobou alebo aj historickou hodnotou vytváraného obsahu. Chcel by naň niekto odkazovať aj v budúcnosti?

Outreach odkazy

Do kategórie outreach odkazov patria všetky odkazy, ktoré získate pýtaním sa iných stránok, či by nechceli odkazovať na tú vašu. Či už ich získate zadarmo, za poplatok alebo nejakou formou výmeny, všetko to patrí do tejto kategórie. Patria sem aj odkazy, za ktoré si zaplatíte, aby ich niekto za vás získal.

Vlastné odkazy

Sami môžete vytvoriť veľa typov odkazov.

Najpopulárnejšou metódou sú lokálne obchodné citácie. Ak sa vaša firma viaže na nejakú lokalitu, môžete pridať odkaz na svoju firmu do katalógov firiem.

Do katalógov sa dá dostať veľmi jednoducho, preto majú v očiach Googlu menšiu hodnotu. Z tohto dôvodu by ste mali zvoliť aj iné stratégie. Napriek tomu sú tieto odkazy praktické a relevantné, takže patria medzi osvedčené linkbuilding postupy.

DoFollow a NoFollow odkazy

Keď niekto pridá odkaz na svoju stránku, je automaticky „dofollow“. Je tu však možnosť zmeniť ich na „nofollow“.

Prečo majú webstránky aj nofollow odkazy? Je to jednoduchý spôsob, ako môže správca webu vyjadriť, že danú stránku nepodporuje. Teoreticky je to metóda, ktorou sa dá zabrániť prenosu akejkoľvek SEO hodnoty na stránky, na ktoré odkazujete. No témy ako táto sú komplikované. Vysvetlíme si, kedy sú nofollow odkazy prospešné a hodnotné.

Ako zistiť, ktoré odkazy sú nofollow a dofollow

Ktoré odkazy sú nofollow a dofollow najjednoduchšie zistíte pomocou bezplatného nástroja FATREL. Nastroj vytvorila SEO spoločnosť FATJOE. Vytvorili ho pretože sami musia denne prejsť cez stovky odkazov a uistiť sa, že sú vhodné pre ich zákazníkov.

DoFollow odkazy

Na okraj treba uviesť, že neexistuje žiadna „značka dofollow“ alebo „atribút dofollow“. Ak niekto hovorí o dofollow odkazoch, znamená to, že nemá atribút „rel=nofollow“.

NoFollow odkazy

nofollow tag

Ak zistíte, že váš odkaz na inej stránke je nofollow, nie je to koniec sveta. Najprv by ste sa mali skúsiť slušne dohodnúť s vlastníkom webstránky, či by váš odkaz zmenil na dofollow. Najlepšie je však predebatovať podmienky, skôr ako vytvoríte samotný príspevok, ktorý bude hosťovať iná stránka.

Ak stránka nechce zmeniť atribút vašich odkazov, mohli by ste skúsiť vytvoriť kompromis. Skúste sa dohodnúť, či by neoznačila aspoň jeden odkaz ako dofollow. Váš hosťovský príspevok získa lepšiu propagáciu, vaša stránka vďaka nemu zase návštevnosť a do odkazového profilu si budete môcť zapísať ďalší dofollow odkaz.

Tento kompromis funguje dobre pri väčších webstránkach, pretože tie zvyknú mať veľmi prísne pravidlá týkajúce sa odkazov vo svojom obsahu. No stále existujú spôsoby ako sa tieto pravidlá dajú obísť.

Sú nofollow odkazy dôležité?

Najprv sa skúste postaviť do role Googlu. Pri hodnotení webstránky musíte zistiť, akú má autoritu.

Uvidíte dve stránky:

  • Jedna z nich má zopár dofollow odkazov. Odkazy sú zo stránok, o ktorých nikto nikdy nepočul.
  • Druhá stránka nemá žiadne dofollow odkazy. Autor obsahu na stránke je však talentovaný generálny riaditeľ, ktorý napísal článok pre populárnu webovú publikáciu ako Forbes alebo Enterpreneur.com. No každý odkaz z týchto stránok je nofollow.

V tomto prípade je jasné, že druhá stránka má väčšiu autoritu a to napriek tomu, že nemá ani jeden dofollow odkaz. Google sa rozhodol nofollow odkazy neignorovať a hodnotí ich podľa vlastného uváženia.

To je jedna z teórií. Pozrime sa na vyjadrenie Googlu:

„Odkazy označené ako nofollow väčšinou nenasledujeme. Pamätajte však, že stránky, na ktoré smeruje nofollow odkaz sa dajú nájsť aj inými spôsobmi. Napríklad podľa súborov sitemap (mapa stránok) alebo odkazmi z iných webov, a preto sa môžu stále prehľadávať.“

Zamerajte sa na slovo „väčšinou“. Väčšinou Google nofollow odkazy ignoruje, ale za akých okolností by ich sledoval? Je možné, že nofollow odkazy z veľkých publikácií by mohli byť touto výnimkou.

Dofollow a rovnako aj nofollow odkazy sú dôležitou súčasťou dobrého odkazového profilu.

10 linkbuilding stratégií

Vitajte v piatej časti článku! Ako by ste mohli získať spätné odkazy hneď? Pustime sa do práce.

Najprv rozoberieme stratégiu s názvom outreach linkbuilding. Väčšina ľudí preferuje na začiatok túto metódu, pretože výsledky sa objavia najrýchlejšie.

Guest posting – Hosťovské príspevky

guest posting

Potrebujete:

  • Čas alebo peniaze na písanie hosťovských príspevkov, hľadanie relevantných webstránok a posielanie e-mailov.
  • Mať už zverejnených zopár článkov, aby ste pôsobili ako dobrý prispievateľ.
  • Veľmi nápomocné je, ak máte v istom odvetví už spravené meno, pretože vtedy stránky jednoduchšie príjmu váš hosťovský príspevok.

Ak len začínate s linkbuildingom, toto je najlepší spôsob ako začať. Nemusíte investovať nič okrem vášho času.

Je to prospešné pre vás a aj pre vlastníka webu ktorý hosťuje príspevok. Vlastník získa bezplatný a výborný obsah. Vy získate jeden či dva spätné odkazy.

Blogger outreach – Hosťovské príspevky bez informácií o webe

blogger outreach

Google má komplikovanú históriu s guest postingom. Všetko naznačuje tomu, že odkaz z hosťovského príspevku nie je pre Google taký hodnotný ako prirodzený odkaz.

Blogger outreach je riešením tohto problému.

Princíp stratégie blogger outreach je úplne rovnaký ako princíp guest postingu – od oslovenia webových stránok až po uverejnenie hosťovského článku.

Rozdiel je v samotnom článku. Článok vytvorený pomocou stratégie blogger outreach nebude obsahovať žiadne informácie o vás okrem (pravdaže) odkazu na vašu stránku.

Niche Edits – Odkazy v existujúcom obsahu

niche edits

Vyhľadajte webstránky, ktoré sa venujú rovnakému odvetviu ako vy a spýtajte sa, či by nepridali odkaz vašej stránky do jedného z ich príspevkov.

Je to veľmi jednoduchá stratégia a používa sa už dlho. Po prvom pokuse si možno všimnete, že odkazy majú nízku mieru konverzie.

Môžete ju vylepšiť niekoľkými spôsobmi. Porozmýšľajte, či sa dá príspevok upraviť tak, aby bol viac prospešný pre vás a aj pre stránku, na ktorej je. Obnovte zastaralé informácie a vylepšite príspevok. Buďte kreatívni.

Skyscraper outreach – Vytváranie vylepšeného obsahu

skyscraper content

Stratégiu skyscraper outreach spopularizoval SEO génius Brian Dean. Tento postup je tak známy, že takmer každá väčšia stránka neustále dostáva žiadosti o spoluprácu na základe tejto stratégie.

Podobne ako predchádzajúca stratégia, aj táto funguje na tom, že žiadate vlastníkov webstránok zaradenie vášho odkazu do ich obsahu.

Rozdiel je v tom, aké stránky oslovujete.

Použitím jedného z nástrojov na analýzu spätných odkazov (v 6. časti tohto článku) nájdite článok konkurenčnej stránky, ktorý spĺňa nasledujúce podmienky:

  • Má veľa dofollow odkazov
  • Vy dokážete napísať vylepšenú verziu tohto článku

Napíšte e-mail, pomocou ktorého presvedčíte danú webstránku, aby do svojho obsahu zakomponovala odkaz na váš vylepšený článok. Tento postup môže potenciálne zvýšiť konverziu.

Infographic Outreach – Hosťovská infografika

infographic guest posting

Tento postup je formou guest postingu. Nájdete článok o relevantnej špecializovanej téme. Vytvorte infografiku (grafy, ilustrácie, symboly s textom) a presvedčte webstránku, aby váš výtvor spolu s odkazom zaradila do jej obsahu. Nakoniec ponúknete napísanie odseku alebo dvoch, kde spomeniete svoju firmu.

Inforgrafiku môžete využiť na:

  • Upriamenie pozornosti na krátke faktografické údaje, ideálne štatistické.
  • Vysvetlenie zložitých tém zopár slovami a s pomocou vizuálu.
  • Vytvorenie prehľadných historických časových osí alebo prehľadu údajov o udalosti
  • Vytvorenie krátkych inštruktážnych diagramov (jednoduché recepty)

Oprava nefunkčných odkazov

broken links

Táto stratégia je postavená na hľadaní vašich webových stránok, ktoré už nie sú funkčné, no stále na ne odkazujú iné weby. Nájdite takúto stránku, vytvorte podobný alebo ešte lepší príspevok. Ozvite sa vlastníkovi webu, ktorý odkazuje na nefunkčnú stránku a poproste ho o odkazovanie na vašu novú a funkčnú stránku.

Tento proces je však náročný na náklady a na čas. Budete musieť vytvoriť nový, oveľa kvalitnejší obsah a potom stráviť čas hľadaním webov, ktoré odkazovali na starý obsah. Následne sa im musíte ozvať a prediskutovať, či sú ochotní odkazovať na nový obsah.

Pomôcť vám pri tom môže nástroj Ahrefs, do ktorého môžete zadať doménu a vyhľadať nefunkčné odkazy. Ušetrí vám veľa času. Niektorí sa obracajú na stratégiu niche edits, ktoré sme spomenuli vyššie.

Stratégia niche edits je veľmi podobná oprave chybných odkazov.

Syndikácia obsahu

content syndication

Už ste sa stretli s článkom na populárnej stránke, pod ktorým bolo napísané niečo ako „Pôvodne publikované na [názov stránky]“?

Presne to je syndikácia obsahu. Vy vytvoríte článok a uverejníte ho na svojej stránke a následne ho ponúknete aj populárnejšej stránke.

Ako prvé vám určite napadlo, či nebude problém s plagiátorstvom. Google by vás mohol pokutovať, no dá sa tomu vyhnúť prispievaním na známe a dôveryhodné stránky. Spätný odkaz na vašu stránku by mal obsahovať tag rel=canonical. Takto upozorníte Google, že sa originálny článok nachádza práve na vašom webe.

Syndikácia nie je výhodná len pre SEO. Uverejňovaním článkov na známejších stránkach získa váš obsah väčšiu pozornosť.

Citácie v lokálnych katalógoch firiem

local citation

Ak sa vaša firma viaže na istú lokalitu, citácie vytvoria pevný základ pre jej webstránku.

Linkbuilding je pre lokálne firmy náročnejší. Vy aj vaši lokálni konkurenti nebudete môcť získať veľa odkazov, zvlášť ak neustále vytváranie obsahu nie je pre vás. Citácie sú dobrou cestou ako získať všeobecnejšie a konkrétnejšie odkazy na stránku vašej lokálnej firmy.

Najlepšie je, že to nestojí veľa času a ani námahy. Vytváranie lokálnych citácií dokonca ani nie je drahá záležitosť.

Distribúcia tlačových správ

press release

Distribúcia tlačových správ je proces vytvárania a šírenia zaujímavých správ o vašom odvetví pre novinárov, online spravodajské servery alebo tlač.

Nie je žiadnym tajomstvom, že PR (práca s verejnosťou) je už roky dôležitým nástrojom SEO.

Miesto toho, aby ste vy oslovovali novinárov, prídu oni za vami.

Tiež pri tom strávite menej času. Namiesto toho, aby vám reportéri položili jednu alebo viac otázok a vy ste museli formulovať kvalitné odpovede, oni sami zvyčajne vytvoria celý článok na základe obsahu, ktorý nájdu vďaka vám.

Budovanie prirodzeného odkazového profilu

natural linking

Heslom je: „Ak si to zariadite, odkazy prídu aj prirodzene.“

Tvorte obsah, na ktorý budú stránky odkazovať.
Skúste vytvoriť takzvané návnady na odkazovanie, ktoré budú obsahovať:

  • Kontroverzné alebo provokatívne články
  • Článok o nástrojoch, aplikáciách (napríklad Zillow Mortgage Calculator)
  • Kvalitnú infografiku (animovaná infografika). Napríklad na tému: Ako funguje motor auta?

Linkbuilding metriky a nástroje

Predtým ako vôbec začneme si môžete prečítať článok o 41 bezplatných nástrojoch na stránke FATJOE.

Existujú tri SEO nástroje, ku ktorým ľudia inklinujú podľa svojich potrieb a osobných preferencií. Všetky tri nástroje hodnotia spätné odkazy, ale každý na to používa svoju vlastnú metódu.

Ahrefs

Ahrefs je bezpochyby jedným z najobľúbenejších nástrojov na SEO.

Tento nástroj poskytuje najväčší obsah údajov o spätných odkazoch na trhu. To je veľmi pôsobivé. Ahrefs nájde spätné odkazy, ktoré by iným nástrojom určite ušli.

Používa dve metriky: Domain Rank a URL Rank. (DR & UR)

Domain Rank (DR – poradie domény) – hodnotenie na škále od 0 do 100 podľa autority celej webstránky

URL Rank (UR – poradie URL adresy) – to isté ako DR, ale táto metrika sa nesústredí na celú webstránku, ale len na jednu špecifickú URL adresu. Stránka s pravidlami ochrany osobných údajov môže mať napríklad skóre 0/100, pretože kto by na takúto stránku vôbec niekedy odkazoval. Virálny blogový príspevok, na ktorý odkazovali stovky webov, môže mať skóre 50/100.

Moz (SEO Moz)

Veľa ľudí pozná Moz vďaka jeho obrovskej ponuke bezplatného edukačného obsahu. Tento nástroj je jeden z vôbec najstarších na trhu.

Moz je atraktívny vďaka svojej bezplatnej verzii a to hlavne pre tých, ktorí so SEO len začínajú. Ostatné dva nástroje nemajú bezplatnú verziu.

Dve najlepšie súčasti nástroja Moz sú Mozbar a Open site Explorer.

Obe vám umožnia zobraziť kľúčové metriky autority domény. Pracovať sa s ním naučíte rýchlo.

Má dve hlavné metriky – Domain Authority (DA – autorita domény) a Page Authority (PA – autorita stránky).

Sú podobné metrikám, ktoré má Ahrefs, ale Moz používa na vyhodnotenie skóre rozdielny algoritmus.

Vo svete SEO sú pojmy autorita domény a autorita stránky oveľa bežnejšie a používajú sa častejšie.

SEMRush

SEMRush má takmer identické vlastnosti ako Ahrefs. No Ahrefs ponúka viacej údajov o spätných odkazoch.

O SEMRush je známe, že je lepším nástrojom na získavanie údajov o návštevnosti. Takže ak je to oblasť, ktorá je pre vás dôležitá, zvážte tento nástroj.

Rozhodnúť sa môžete podľa ceny. Oba začínajú na 99 $. Ahrefs je dosť skúpy na to, aké vlastnosti za túto cenu získate. SEMRush toho ponúka viac. Napríklad v nástroji SEMRush môžete každý deň sledovať zmeny polohy až 500 kľúčových slov. S Ahrefs môžete sledovať 500 kľúčových slov týždenne.

SEMRush používa metriku Authority Score (skóre autority).

Namiesto vytvárania dvoch rôznych metrík, ako Ahrefs a Moz, sa SEMRush rozhodol vytvoriť len jednu. Boduje domény alebo URL adresy na škále od 1 do 100 na základe množstva a kvality spätných odkazov a ďalších faktorov.

Ako sledovať úspešnosť linkbuildingu

Existuje niekoľko skutočností, ktoré by ste mohli považovať za úspech pri linkbuildingu. Niektorí ľudia sa pozerajú len na metriky, iní si vážia svoju relevanciu.

Svoj úspech by ste mali sledovať na základe týchto štyroch kritérií:

  1. Počet odkazov, ktoré získavate
  2. Metriky (kvalita) webových stránok, ktoré na vás odkazujú
  3. Vylepšenie polohy vašich kľúčových slov vo výsledkoch vyhľadávania
  4. Prirodzený nárast návštevnosti

Prvé dva body priamo sledujú úspech na základe odkazov a posledné dva body predstavujú to, na čom skutočne záleží. Samozrejme, zlepšenie návštevnosti a hodnotenia nemôžete pripisovať len linkbuildingu. No stále hrajú veľkú rolu ako jeden z najdôležitejších kritérií pre Google (ktorý zaraďuje vašu stránku do poradia vo výsledkoch vyhľadávania).

Sledovanie pozície kľúčových slov je pravdepodobne najbežnejšou metódou na pozorovanie úspechu SEO a linkbuildingu. Tu sú dôvody, prečo:

  • Vyššie umiestnenie vo výsledkoch vyhľadávania zvyčajne znamená väčšiu viditeľnosť a vyššiu návštevnosť
  • Umiestnenie sa môže zmeniť veľmi rapídne po vykonaní zmien a získaní nových odkazov
  • Umiestnenie sa môže meniť aj každý deň, a ak sa bude stále zlepšovať, úspech možno pripísať linkbuildingu

Nástroje Ahrefs a SEMRush majú softvér na sledovanie pozície kľúčových slov.

Ahrefs poskytuje okrem sledovania jednotlivých kľúčových slov aj celkový graf kombinujúci všetky vaše hodnotenia.

pozicie klucovych slov

Linkbuilding mýty

Mýtus: Nepotrebujete odkazy na to, aby ste sa umiestnili vyššie vo výsledkoch vyhľadávania.
Realita: Potrebujete ich.

Áno, je to pravda. Síce existujú kľúčové slová, pre ktoré sa dokážete umiestniť na popredí stránky s výsledkami vyhľadávania aj bez linkbuildingu, ale dôvodom pravdepodobne je, že nie sú konkurencieschopné a ľudia ich nevyhľadávajú.

O kľúčové slovo, ktoré je vyhľadávané 500-krát za mesiac má záujem každý (zvlášť, ak ide o kľúčové slovo s komerčným záujmom). Časy, kedy o najlepšiu pozíciu vo výsledkoch vyhľadávania bojovali blogeri je preč. Teraz musíte čeliť spoločnostiam a startupom s vysokými rozpočtami na marketing.

Mýtus: Pýtať sa stránok, či by pridali váš odkaz do ich obsahu je vnímané ako spamovanie.
Realita: Nie je.

Niekto možno vníma e-mail, v ktorom sa menšia stránka pýta o zakomponovanie svojho odkazu do obsahu inej väčšej stránky ako spam. No nemalo by to tak byť.

Keď budete začínať s linkbuildingom a písať e-maily iným stránkam, možno vás budú brať ako spam. Ale tým sa len učíte ako to všetko funguje. Čím viac stránkam sa ozvete, tým lepšie pochopíte ich stratégie. Získate skúsenosti a postupne zistíte ako vytvoriť spoluprácu, ktorá bude pre obe strany prospešná.

Mýtus: Za príliš veľa odkazov môžete byť penalizovaní.
Realita: Prirodzená virálna distribúcia je v poriadku.

Posledná vec, ktorú chcete urobiť je poškodiť svoju firmu. Postupné vytváranie odkazového profilu je úplne bezpečné. Samozrejme, ak nemáte žiadne odkazy a zrazu ich získate 10 000 za jeden deň, pre Google to bude varovným signálom, že niečo nie je v poriadku. No ak získate toľko odkazov naraz, asi ste nepoužili čestné postupy white hat SEO.

Mýtus: Interné odkazy neovplyvnia vaše poradie na stránke s výsledkami vyhľadávania.
Realita: Ovplyvnia.

Interné odkazy majú vplyv na viacero veci:

  • Google bude prehľadávať (crawlovať) vaše stránky častejšie
  • Vylepšujú orientáciu v obsahu na stránke
  • Google ich ráta do metriky PageRank. Ako uviedol Google : „Počet interných odkazov na stránke je signálom pre vyhľadávače o relatívnom význame tejto stránky.“

Mýtus: Irelevantné odkazy neovplyvnia poradie na stránke s výsledkami vyhľadávania
Realita: Relevancia je dôležitá, ale každá kvalitná stránka (aj nerelevantná) vám pomôže.

Napríklad:

  • Blog o športe môže odkazovať na stránku s receptami, aby svojmu publiku poskytol recept na pochúťku k pozeraniu zápasu.
  • Blog o meditácii môže odkazovať na stránku so slúchadlami.
  • Blog o starostlivosti o psy môže odkazovať na stránku o výrobe (pretože sa venovali bezpečným materiálom na výrobu hračiek pre psy).

Všetky uvedené kombinácie sú relevantné v kontexte aktuálneho článku, na ktorý odkazujú. No ich odvetvia spolu nemajú takmer nič spoločné.

Odkazy by mali dávať zmysel v kontexte vašej stránky, ale je úplne v poriadku, ak máte zopár odkazov, ktoré nesúvisia s vašim odvetvím.

Časté otázky o linkbuildingu

Čo je linkbuilding a ako funguje?

Pri linkbuildingu sa snažíte o to, aby iné stránky odkazovali na tú vašu (link = odkaz). Kvalitné spätné odkazy sú obrovským faktorom pre vyhľadávače. Vyhľadávače prehľadávajú vaše stránky a hľadajú odkazy. Čím kvalitnejšie odkazy máte oproti konkurencii, tým dôveryhodnejšia bude vaša stránka a tým lepšie sa umiestni na stránke s výsledkami vyhľadávania.

Aké výhody má linkbuilding?

Každý internetový vyhľadávač potrebuje spôsob, akým bude hodnotiť popularitu webstránok. Podľa niečoho ich predsa musí zaradiť do poradia na stránke s výsledkami vyhľadávania. A časom sa ukázalo, že odkazy sú na to najlepšie. Konkrétne, ich kvalita a počet na stránke.

Ak získate odkaz zo stránky s receptami svojej sestry, Google si pomyslí: „Dobre, aspoň niekto na túto stránku odkazuje.“ No ak získate odkaz zo stránky nejakej populárnej publikácie, Google si pomyslí: „Uau, táto stránka musí byť úžasná, keď na ňu odkazuje známa publikácia.“

Funguje linkbuilding aj v roku 2021?

Krátka odpoveď je áno. Späté odkazy sú stále dôležitým faktorom pri umiestňovaní vo výsledkoch vyhľadávania. Aj keď má linkbuilding divokú a komplikovanú minulosť, Google stále zdokonaľuje svoje nástroje na prehľadávanie webu, a tým poukazuje na dôležitosť spätných odkazov pri hodnotení stránok.

Ako získam odkazy pre moju stránku?

Skúste si osvojiť niektorú zo stratégii v tomto článku. Najlepšie spravíte, ak skombinujete viacero stratégií.

Čo je linkbuilding v kontexte off-page SEO?

Off-page SEO zahrňuje všetky činnosti, ktoré robíte mimo vašej stránky s cieľom optimalizovať ich. Je to napríklad žiadanie iných stránok, aby na vás odkazovali, vytváranie obsahu pre iné stránky a kontrolovanie, či je váš obsah stále dostupný v citáciách a databázach.

Tri bonusové linkbuilding stratégie

Reklamácia odkazov

Táto stratégia nie je veľmi známa.

Skúste nájsť nefunkčné odkazy smerujúce na vašu stránku alebo preklepy v názve vašej firmy. V podstate musíte nájsť všetky odkazy, ktoré nesprávne odkazujú na vašu stránku.

Keď ich identifikujete, sami opravte všetko, čo môžete a potom oslovte ďalšie weby, aby chyby opravili.

Využite aktuálne udalosti

Už sme hovorili o získavaní odkazov prostredníctvom tlačových správ. Existuje však ešte lepšia stratégia.

Budete musieť reagovať pohotovo.

Táto stratégia nie je pre tých, ktorí sú pri realizácii marketingu pomalí a príliš orientovaní na detaily.

Podstata stratégie:

  • Do sveta sa dostane úplne nová správa.
  • Predtým ako sa tejto témy chytia všetky média, napíšte komentár na túto udalosť.
  • Ak reportéri nájdu váš príspevok a bude pre nich zaujímavý, mohli by ho zacitovať vo svojich článkoch.

To sa ľahko hovorí, však?

Pozorne sledujte Google Trends, Google News, Twitter trends a spravodajské stránky na sociálnych sieťach. Zamerajte sa na správy, ktoré súvisia s vašim odvetvím.

Odkazy od novinárov

Sen každého, kto sa pustí do SEO je dostávať množstvo odkazov od známych internetových publikácií.

Môžete použiť dve stratégie.

Skúste použiť službu HARO – Help a reporter out (pomôžte reportérovi). Reportéri majú neustále veľký záujem o nové zdroje informácií a názory. Vy môžete byť ich zdrojom.

Služba HARO je bezplatná, ale dá sa predplatiť aj vylepšená verzia.

Vašu e-mailovú schránku bude bombardovať množstvo rôznych novinárskych informačných bulletinov. Väčšina ponúk nebude pre vás relevantná.

Prémiová verzia ponúka funkcie ako „upozornenie na kľúčové slová“. Ak napríklad ponúkate hodiny gitary cez Skype, môžete do svojich kľúčových slov pridať výrazy „hudba“, „online vzdelávanie“, „gitara“ a „lekcia gitary“. Dostanete upozornenia len pre tieto výrazy. Skutočne to zúži vaše potenciálne príležitosti.

Zhrnutie

Proces vytvárania odkazového profilu – linkbuilding – môže byť pre vás zo začiatku záhadný, potom frustrujúci, no nakoniec sa stane jednou z najprospešnejších stratégií. Ak sa vám najprv nebude dariť, nevzdávajte to! Po niekoľkých neúspechoch vás istotne za rohom počká úspech.

zdroj / obrárzky, fatjoe.com