+421 908 515 429

Všetky spätné odkazy nie sú rovnaké. Niektoré sú cennejšie ako iné, niektoré sú úplne zbytočné a niektoré môžu byť dokonca škodlivé. Ako ich teda máte rozoznať?

Napočítali sme aspoň 12 faktorov, ktoré určujú kvalitu spätných odkazov a ich schopnosť prenášať autoritu a hodnotu na iné stránky, čo sa označuje ako link equity alebo link juice. Toto by ste mali spraviť pri budovaní dobrého odkazového profilu:

 1. Sledujte ako pracuje Google algoritmus PageRank
 2. Hľadajte čo najkvalitnejšie webstránky
 3. Hľadajte relevantné webstránky
 4. Pohľadajte nové zdroje odkazov
 5. Pridajte odkazy do hlavného obsahu webstránky
 6. Meňte anchor texty
 7. Vložte anchor texty do kontextu
 8. Miesto nofollow odkazov radšej zvoľte dofollow
 9. Uistite sa, že používatelia na vaše odkazy klikajú
 10. Naďalej odkazujte na dôležité stránky
 11. Vyvarujte sa kumulovaniu odkazov
 12. Uprednostňujte redakčné spätné odkazy

1. Sledujte ako pracuje Google algoritmus PageRank

Algoritmus PageRank patrí k najstarším metódam, ktoré určujú hodnotu webstránok a je postavený na dvoch princípoch. Po prvé, čim viac odkazov smeruje na webstránku, tým má stránka väčšiu hodnotu. Po druhé, čím je stránka hodnotnejšia, tým väčšiu hodnotu dokáže odovzdať iným stránkam.

principy page rank

Princípy Page Rank

Aj keď dnes schopnosť stránok odovzdávať hodnotu (link equity) ovplyvňuje viacero faktorov, algoritmus PageRank ešte stále dosť zaváži:

gary tweat post

Znamená to, že by ste mali uprednostňovať odkazy na stránky, na ktoré smeruje veľký počet odkazov z iných webstránok. Ak na vyhľadanie odkazov používate aplikáciu SEO SpyGlass, upriamte svoju pozornosť na údaje označené ako Domain InLink Rank. Čím je toto číslo väčšie, tým má doména väčší počet spätných odkazov, a tým viacej autority a hodnoty môže odovzdať vašej stránke:

Domain InLink Rank

2. Hľadajte čo najkvalitnejšie webstránky

V roku 2012 prebehla aktualizácia Penguin, ktorá prispela k zníženiu dôležitosti algoritmu PageRank. Spoločnosti Google sa nepáčilo, že odborníci na SEO kupovali tisícky zaspamovaných spätných odkazov, aby zmanipulovali poradie stránok vo vyhľadávaní. Preto sa Google začal sústrediť nie len na kvantitu, ale aj na kvalitu spätných odkazov. Stránky vo vašom odkazovom profile musia od uvedenia aktualizácie pochádzať len z kvalitných stránok. Teraz už nemôžete manipulovať algoritmus a zakladať súkromné blogové siete (PBN), pridávať „plytký“ obsah (thin content), ktorý používateľom nič neposkytuje alebo dokola zdieľať rovnaký obsah len s malými zmenami. Nastal koniec prehnane optimalizovaným anchor textov (viditeľných častí hypertextového odkazu) a negatívnej používateľskej skúsenosti.

Google zareaguje primerane podľa množstva spamu vo vašich spätných odkazoch. Jedna možnosť je, že nespraví nič, no na druhej strane môže vašu stránku pri vyhľadávaní potlačiť alebo ju dokonca penalizovať. Nevýhodou je, že vy sami ani nemusíte vedieť, či vaše spätné odkazy pochádzajú z nekvalitných zdrojov. Objavia sa prirodzene po čase alebo dokonca môžu spôsobiť negatívne útoky na SEO. Preto vám odporúčame pravidelne kontrolovať spätné odkazy a odstraňovať tie, ktoré sa zdajú byť podozrivé.

Ak používate aplikáciu SEO SpyGlass, škodlivé spätné odkazy odhalíte ihneď. V aplikácii bola predstavená nová funkcia inšpirovaná aktualizáciou Penguin s názvom Penalty Risk. Tu môžete na jednom mieste vidieť všetky odkazy a ich spamové skóre:

Penalty Risk

Skóre je vypočítané kombináciou rôznych údajov. Do úvahy sa berie vek domény, jedinečnosť adresy IP a C-bloku, indexovanie Googlu, počet odkazov, optimalizácia anchor textu a umiestnenie odkazov.

V prípade, že nájdete podozrivé spätné odkazy, môžete ich pridať do samostatného priečinku a potom ho môžete stiahnuť a vložiť ho do nástroja Google Dištancovanie sa od odkazov. Google prestane zohľadňovať tieto odkazy pri posudzovaní vášho webu.

3. Hľadajte relevantné webstránky

Odkazy z tematicky podobných stránok vám odovzdajú väčšiu hodnotu ako odkazy z irelevantných stránok. Čo dáva zmysel hlavne preto, lebo Google vníma odkazy ako odporúčania a odporúčanie od niekoho, kto vie o čom hovorí je vždy cennejšie.

Ak by ste vlastnili obchod s bicyklami, logicky by vašej stránke prospeli odkazy na stránky recenzentov bicyklov, miestnych cyklistických klubov alebo dodávateľov cyklistických potrieb. Tieto odkazy zavážia najviac. Taký odkaz na kvetinárstvo by vám bol skoro nanič.

Tematicky podobné webstránky ľahko nájdete ak sa pozriete, z akých zdrojov získavajú odkazy vaši konkurenti. Odkazy, ktoré majú dvaja alebo viacerí vaši konkurenti spoločné budú vhodné aj pre vás. S veľkou pravdepodobnosťou sa venujú podobnému odvetviu ako vy a vaši konkurenti. Tieto stránky budú tiež rady zdieľať váš odkaz – keďže odkazujú na viacej vašich konkurentov, znamená to, že nemajú exkluzívny vzťah s ani jedným z nich.

Pomocou aplikácie SEO SpyGlass nájdete stránky takto: prejdite na Domain Comparison a následne na Link Intersection a pridajte zopár svojich konkurentov. Keď nástroj ukončí analýzu ich odkazových profilov, zobrazí sa zoznam zdrojov spätných odkazov, ktoré majú konkurenti spoločné:

relevantne webstranky

4. Pohľadajte nové zdroje odkazov

Počet odkazov vo vašom profile je rovnako dôležitý ako počet jedinečných odkazujúcich domén. Existujú dôkazy dokazujúce, že webstránky s väčšou rozmanitosťou zdrojov odkazov sa umiestnia vo výsledkoch vyhľadávania vyššie, čo je tiež celkom dáva zmysel. Povedzte, je lepšie, keď vám niečo odporučia viacerí ľudia alebo jeden človek stále dookola? Pravdepodobne prvá možnosť.

diverzia odkazov

Pre vás to znamená, že by ste sa nemali uspokojiť len so zopár odkazovými partnermi. Môže sa zdať veľmi lákavé naďalej tvoriť obsah pre ten istý zdroj, ale nezabudnite aj na nové príležitosti. Nejaký obsah by mohol väčšiu hodnotu, keby bol pridaný na novú webstránku.

5. Pridajte odkazy do hlavného obsahu webstránky

Model s názvom „reasonable surfer model“ naznačuje, že odkazy sú hodnotené podľa umiestnenia na stránke. Odkazy umiestnené v hlavnom obsahu alebo zvýraznené odkazy s riadnym anchor textom, ktoré sú vsadené do relevantného kontextu sú pravdepodobne hodnotnejšie. Predsa prečo by boli takto umiestnené, keby neboli dôležité?

odkaz v body

Naopak odkazy, ktoré sú umiestnené na bočnom paneli alebo v pätke stránky sú vnímané ako menej hodnotné. Tieto odkazy sú väčšinou prítomne na všetkých stránkach vášho webu, čo znamená, že nie sú viazané na konkrétnu stránku. Navyše, používateľ sa väčšinou na bočný panel alebo pätku ani nepozrie.

6. Obmeňte anchor texty

V starých dobrých časoch SEO musel váš anchor text znieť presne ako vaše hlavné kľúčové slová. Takže ak by ste sa chceli dostať na dobré miesto vo vyhľadávaní kľúčových slov čučoriedkové muffiny, všetky vaše anchor texty by mali obsahovať slová čučoriedkové muffiny. Vtedy to takto naozaj fungovalo.

No po uvedení aktualizácie Penguin začal Google hľadať potencionálne znaky neprirodzeného budovania odkazov. A jedným z týchto znakov bol prehnane optimalizovaný anchor text. Ak stovky alebo až tisícky vašich anchor textov znejú presne identicky, je malá šanca, že ste získali odkazy prirodzene.

Ak sa chcete vyhnúť podozreniu, anchor texty by sa mali od seba líšiť. Niektoré z nich môžu samozrejme obsahovať vašu značku, iné vaše kľúčové slová, no ostatné by mali mať výnimočné a prirodzené znenie.

Aby ste mohli sledovať rozmanitosť anchor textov, do aplikácie SEO SpyGlass sme pridali sekciu s názvom Anchor Texts. Tu môžete vidieť, ktoré anchor texty sú najpopulárnejšie a môžete dokonca zistiť ako veľmi sú rozmanité:

rozne anchor texty

Používajte rôzne anchor texty

7. Vložte anchor texty do kontextu

Existujú dôkazy z praxe a z patentov, že Google hodnotí odkazy a dáva weby do poradia podľa textu, ktorý sa nachádza okolo anchor textov (okolo viditeľných častí hypertextových odkazov). V patente sa píše, že Google zoberie kúsky textu z oboch strán odkazu a hľadá v nich potencionálne kľúčové slová. Potom web zaradí na stránku s výsledkami, ktorá sa objaví po vyhľadaní týchto kľúčových slov:

obsah okolo anchor

Pridajte obsah okolo anchor textu

Týmto spôsobom dokáže Google zistiť, či je odkaz prirodzený. Nájdené kľúčové slová porovnáva s oblasťou záujmu stránky, na ktorú odkazuje a sleduje, či spolu súvisia. Spamové stránky si pravdepodobne nedajú tú námahu, aby odkazy obklopili zmysluplným textom, takže Google v tomto prípade zhodu nenájde.

Snažte sa okolo odkazov napísať aspoň zopár súvislých viet s kľúčovými slovami súvisiacimi so stránkou, na ktorú odkazujú.

8. Miesto nofollow odkazov zvoľte radšej dofollow

V roku 2005 bol za účelom boja proti odkazovému spamu predstavený atribút nofollow. Po jeho pridaní k odkazu sa zastaví vzájomné odovzdávanie autority medzi stránkami a cieľová stránka nezíska žiadne výhody. V podstate to odstraňuje snahy SEO spamerov šíriť ich odkazy po webe.

Väčšina platforiem webu 2.0 dnes tento atribút pridáva všade, kde môžu používatelia voľne pridávať obsah. Sem patria sociálne siete, blogovacie stránky ako Medium a Q&A, webstránky ako Quora, fóra ako napríklad Reddit a služby na komentovanie ako Disqus. Ak ste odkaz pridali niekde, kde na to nepotrebujete žiadny súhlas, bude nofollow.

Navyše, keď sa dohadujete o blogových príspevkoch, často vám je ponúknutý iba nofollow odkaz. Niekedy je to všeobecná zásada pre všetky hosťovské príspevky, ale inokedy to znamená, že vaša spoločnosť nie je považovaná za spoľahlivú a iná webstránka zatiaľ nie je ochotná podeliť sa s vami o autoritu alebo hodnotu (o link equity). Vždy sa so dohodnite, či odkazy vo vašom príspevku na hosťovskej stránke budú nofollow alebo dofollow.

V aplikácii SEO SpyGlass môžete zistiť, ktoré stránky väčšinou poskytujú dofollow odkazy:

dofollow vs nofollow

9. Uistite sa, že používatelia na vaše odkazy klikajú

Jeden z vyhľadávacích patentov Googlu opisuje vzťah medzi spätnými odkazmi a návštevnosťou. Google analyzuje súbor spoľahlivých stránok a vytvorí štandard návštevnosti. Ten ukáže, koľko návštevníkov by ste mali získať na každý spätný odkaz. Ak je veľký rozdiel medzi počtom spätných odkazov a počtom návštevníkov, vaše odkazy budú buď ignorované alebo vás Google vo vyhľadávaní degraduje.

Stále je to len patent, takže Google nemusí túto technológiu nevyhnutne používať. Ale v prípade, že ju používa vám poradíme zopár jednouchých spôsobov ako ochrániť svoj web. Po prvé, ak píšete príspevok, ktorý bude hosťovaný na inej stránke nesnažte sa ho zbytočne zahltiť mnohými spätnými odkazmi. Vložte iba také odkazy, na ktoré používatelia kliknú. Po druhé, nevkladajte spätné odkazy na falošné alebo nepopulárne stránky. Takto budete mať veľa odkazov, ale žiadnu návštevnosť.

10. Naďalej odkazujte na dôležité stránky

Ďalší patent Googlu naznačuje, že kvalita niektorých spätných odkazov sa môže časom zhoršovať. Ak je stránka použiteľná, mala by neustále dostávať nové spätné odkazy. Google to ľahko skontroluje. Počet spätných odkazov vydelí vekom stránky a čím bude podiel väčší, tým bude hodnotenie stránky lepšie.

Tento patent sa môže zdať zvláštny, no jeho následky sú odôvodnené. Ak chcete, aby vaše dôležité stránky zostali pri živote, musíte im dodávať nové spätné odkazy. Toto dosiahnete napríklad keď odkaz na danú stránku zakomponujete do nového obsahu. Taktiež môžete aktualizovať a znova zverejniť staršie stránky, aby ste prilákali nových čitateľov a prípadne prirodzene získali nové spätné odkazy.

11. Vyvarujte sa kumulovaniu odkazov

Už sme spomenuli dôvody, prečo vám veľa odkazov na jednej stránke nepomôže. Znižuje to množstvo odovzdanej autority prechádzajúcej cez každý odkaz. Každý odkaz sa stane menej dominantným. Budete mať veľký počet odkazov, ale návštevnosť zostane rovnaká. Tiež to prispieva k nespokojnosti používateľov. Stránky zaplnené stovkami odkazov nevyzerajú, že sú určené pre ľudských čitateľov a Google vás môže začať podozrievať kvôli spamu.

12. Umiestňujte spätné odkazy rozumne

Google hodnotí spätné odkazy podľa rôznych kritérii. Jedným z hlavných indikátorov kvality odkazu je jeho správne umiestnenie. To znamená, že vlastník webu by mal so zámerom umiestniť odkaz na konkrétnu stránku a najlepšie so svojej vlastnej vôle.

Google vám rád vysvetlí, ktoré spätné odkazy považuje za zlé umiestnené (nie sú umiestnené redaktorom stránky). Patria sem napríklad reklamy, obsah tvorený používateľmi, adresáre a stránky v záložkách, automaticky generované odkazy, sitewide odkazy (odkaz prítomný na celom webe) a odkazy vložené do widgetov na celom webe.

Na záver

Vo vyhľadávaní došlo k mnohým pokrokom, no len málo z nich je rovnako dôležitých ako Google aktualizácia Penguin a následné zmeny súvisiace so zaobchádzaním so spätnými odkazmi. V skutočnosti sa Google tak zlepšil v rozpoznávaní neprirodzených odkazov, že už takmer neexistuje spôsob, ako ich „vybudovať“. Ak sa však budete riadiť tipmi uvedenými vyššie, možno sa vám to podarí.