Ako prvé treba povedať, že Google Mapy je najlepšia mapová služba a so stovkami miliónov používateľov prekonáva ostatné online mapy.
Samozrejme existuje spôsob, ako môžete jej ohromnú popularitu využiť pri obchodnej činnosti vo svoj prospech. Najjasnejšou, no nie jedinou výhodou Máp Google je, že vás potencionálny zákazníci jednoduchšie nájdu.
Pre veľké spoločnosti alebo miestne inštitúcie nie je označenie na Mapách Google až také svetoborné ako pre malé firmy, ktorým môže menovka na mapách prilákať nových zákazníkov a teda zvýšiť zisk.
Google vie, kde sa jeho používatelia nachádzajú a pokiaľ špeciálne nepožiadate, aby neprispôsoboval vašu stránku s výsledkami vyhľadávania, väčšina komerčných výsledkov sa zobrazí na základe vašej polohy. Ukáže sa vám zoznam troch firiem a okno s Mapami Google.
Dostať sa na vrchné priečky vo vyhľadávaní je pre miestne firmy prioritou a docieliť to môžu jedine vytvorením profilu v Mapách Google.
Popredné priečky vo vyhľadávaní v Mapách Google vás nie len zviditeľnia, ale môžu aj vylepšiť vaše meno. Pri správnom (a strategickom) použití môžu Google Mapy zohrať dôležitú úlohu vo vašej digitálnej marketingovej stratégii.
Ako pridať firmu do služby Google Mapy?
Najprv prejdite do Máp Google a do vyhľadávania zadajte názov svojej firmy.
Zobrazí sa okno, do ktorého budete môcť zadať informácie o firme, ako napríklad otváracie hodiny, kategóriu a polohu.
Keď skončíte s vypĺňaním údajov, tlačidlom Odoslať oficiálne pošlete svoju žiadosť o registráciu firmy. Akonáhle bude vaša žiadosť posúdená a schválená, budete upozornení e‑mailom.
Po pridaní do databázy Máp Google sa bude môcť vaša firma zobraziť vo výsledkoch vyhľadávania spolu s ostatnými firmami, ktoré sa nachádzajú v rovnakej lokalite.
Teraz sa pozrime na to, podľa akých kritérií Google Mapy usporiadajú výsledky vyhľadávania.
Usporiadanie výsledkov v Mapách Google
Podľa dokumentácie spoločnosti Google hlavnými faktormi sú:
- Relevancia – nakoľko sa vaša firma zhoduje s vyhľadávaním používateľa
- Vzdialenosť – ako blízko ste k používateľovi
- Význačnosť – aký známa a ako hodnotená je vaša firma
Treba zobrať na vedomie, že cieľom Máp Google nie je pomôcť vlastníkom firiem zvýšiť predaj a zisk, ale pomôcť svojim používateľom nájsť presne to, čo potrebujú.
S týmto vedomím sa poďme pozrieť na to, ako faktory na seba navzájom pôsobia.
Faktor relevancie vo výsledkoch Máp Google
Aby sa vaša firma zobrazila vo vyhľadávaní, samozrejme musíte byť relevantní. Tento faktor sa dá vysvetliť najjednoduchšie.
Na Mapách Google sú zaregistrované státisíce firiem. Napriek tomu, keď zadám „kaviarne v new yorku“, algoritmus mi ponúkne presne to, čo hľadám.
Názov vašej firmy a hlavne jeho kategória a adresa rozhodnú o tom, či sa dostanete na vyššie priečky vo výsledkoch vyhľadávania.
Počas vypĺňania informácií o svojej firme ste možno rozmýšľali nad pridaním kľúčových slov, ktoré nie sú súčasťou vášho legálneho obchodného mena. Povedzme, že vaša firma sa nazýva „Coffix“ a vy pridáte do názvu „Restaurant Coffix“.
Kľúčové slová v názve firmy sú extrémne dôležité. Kolegovia v spoločnosti Moz, ktorá sa zaoberá optimalizáciou pre vyhľadávače, uskutočnili detailnú štúdiu, ktorá potvrdila, že názov firmy je najdôležitejším faktorom ak sa chcete dostať na popredné priečky v miestnom vyhľadávaní.
Svoju viditeľnosť môžete rýchlo zvýšiť optimalizáciou názvu firmy. Ďalšia štúdia dokázala, že po optimalizácii názvu trvá iba týždeň, kým sa zlepší vaše hodnotenie
Prečo by ste teda nechceli optimalizovať svoje používateľské meno na docielenie relevancie? Zopakujme si, že Google Mapy neslúžia správcom webových stránok a vlastníkom firiem, ale používateľom. Optimalizácia názvu už nemôže byť ďalej od zamerania na používateľa.
Pokyny na prezentovanie firmy na Googli o tom hovoria nasledovné: „Uvádzanie nepotrebných informácií v názve firmy nie je povolené a mohlo by viesť k pozastaveniu profilu.“
Používatelia Máp Google by vás mohli nahlásiť alebo vás vyhodí rovno algoritmus. Je pravda, že na Mapách Google sa nachádza množstvo spamu, no situácia sa stále zlepšuje, pretože tieto zbytočné položky sú z máp neustále odstraňované.
TIP: Pomôžeme vám s optimalizáciou názvu firmy, aby boli vaše pozície čo najlepšie.
Faktor vzdialenosti vo výsledkoch Máp Google
Potom ako sa zobrazia len relevantné výsledky, prichádza do hry vzdialenosť.
Je to pravdepodobne najdôležitejší faktor na zváženie pri miestnej optimalizácii, keďže sa stránka výsledkov vyhľadávania a zoznam 3 zobrazených miestnych firiem neustále mení na základe polohy používateľa. Nie je toho veľa , čo sa dá spraviť pre optimalizáciu vzdialenosti.
Poloha vašej firmy je dôležitá pokiaľ ide o stránku výsledkov vyhľadávania na Mapách Google.
Tu napríklad vyhľadávam kníhkupectvá, zatiaľ čo Google sleduje moju polohu.
Všimnite si, že prvý výsledok vyhľadávania: a) nie je organický a b) dokonca to nie je ani kníhkupectvo.
Stalo sa to kvôli nedávnym zmenám v reklamnej službe Google Maps Ads, k čomu sa vrátime neskôr. Teraz sa budeme sústreďovať na organické výsledky vyhľadávania.
Profily na Mapách Google sú predvolene usporiadané podľa polohy používateľa. Prvý profil v poradí v pozícii „A“ je najbližší a najprominentnejší, a pozície „B“ a „C“ sú vám ponúknuté pre prípad, že potrebujete viacej možností.
Možno ste aj vy mohli na vlastnej koži zažiť, aký dôležitý je faktor vzdialenosti v miestnych výsledkoch vyhľadávania.
Mnohí používatelia sú podnecovaní k vyhľadávaniu firiem v ich blízkosti práve automatickým navrhovaním (Google Autosuggest), a to hlavne pri vyhľadávaní cez mobilné zariadenie.
Ako môžete vidieť, na obrázku sú tri samostatné automaticky navrhované výsledky vyhľadávania pre slová „near me“ (v blízkosti). Je to skoro akoby Google chcel, aby ste použili Mapy na vyhľadanie miestnych firiem.
V aplikácii Mapy sa vám na stránke výsledkov vyhľadávania ukážu iba tie firmy, ktoré sú momentálne viditeľné na mape na vašej obrazovke. To znamená, že na stránke výsledkov sa nebude nachádzať každé jedno kníhkupectvo v meste.
Google ukáže používateľom len výsledky z lokality, o ktorú sa zaujímajú a nie je veľká šanca, že uvidia výsledky nachádzajúce sa mimo tejto lokality. Ak chcú vidieť viacej výsledkov, musia mapu prispôsobiť tak, aby sa zobrazovala väčšia plocha.
Faktor význačnosti vo výsledkoch Máp Google
Faktor význačnosti sa dá vysvetliť najťažšie. Dokumentácia spoločnosti Google tvrdí, že význačnosť závisí od toho, aká známa je vaša firma online, ale aj off-line.
Webové výsledky vašej spoločnosti, recenzie v službe Moja firma na Googli, spätné odkazy a články prispievajú k zlepšeniu vašej polohy v miestnom vyhľadávaní a hlavne v Mapách Google.
Ako je spomenuté vyššie, vaša poloha je dôležitá, no nie je jediným kľúčom k úspechu.
Nie každý používateľ má na svojom zariadení povolené zdieľanie polohy, ale všetky profily na Mapách Google (nie len tie v blízkosti používateľa) sú dostupné prakticky hocikde na svete.
Nazvime výsledky s vyradením faktorom vzdialenosti „hodnotené“ výsledky.
Tieto výsledky úž Google považuje za relevantné a na hodnotenie teda zostáva len faktor význačnosti. Podľa pokynov Google hodnotí na základe toho, ako veľmi známe sú spoločnosti online a aj off-line.
Napríklad na obrázku nižšie vidíte výsledky pre vyhľadávanie „theater“ (divadlo) v Bratislave:
Je to vysoko konkurenčný trh. Môžete si všimnúť, že výsledky sú usporiadané podľa hodnotenia a najlepšie hodnotený organický výsledok je DGA New York Theater, divadlo hodnotené 106 recenziami a 4,5 hviezdičkami.
Môže sa zdať, že podľa tohto je význačnosť jasný koncept. Potrebujete hodnotenie 4,5+ hviezdičiek aby ste sa vôbec dostali do zoznamu usporiadanom podľa hodnotenia. Všetky divadlá v zozname sú veľmi známe.
Ale akonáhle už máte miesto na tomto zozname, samostatné usporiadanie výsledkov nezáleží od hodnotenia, ani od celkovej popularity.
Na tomto môžeme pozorovať „marketingovú“ časť Máp Google.
Ďalej som vyhľadával firmy na opačnej strane sveta (čím som vyradil faktor vzdialenosti). Google Mapy neukazovali výsledky usporiadané podľa toho ako ďaleko sú od stredu mojej obrazovky a všetky z nich boli relevantné.
Tu to začína byť zaujímavé.
Ak sa pozriete na druhý výsledok vo vyhľadávaní na obrázku vyššie, môžete si všimnúť, že je to Broadway. Divadlo New York Broadway Theater je druhé v poradí, aj keď je hodnotené viac ako 3200 recenziami a má celkovo lepšie hodnotenie (4,7 hviezdičiek).
Veď to je predsa Broadway. Bez pochýb známejšie, ak nie najznámejšie divadlo v meste alebo dokonca v krajine. Navyše má oveľa viac recenzií s lepším celkovým hodnotením a určite o ňom hovorí viacej ľudí online ako o divadle DGA, ktoré je na prvej priečke.
Nie je známe, čo najviac zaváži pri faktore význačnosti. V tomto konkrétnom prípade algoritmus Máp Google nezobral do úvahy hodnotenie ani popularitu – ale prečo?
Nájsť odpoveď môžeme už jedine v kvalite optimalizácie profilov v službe Moja firma na Googli.
Ako spolu fungujú služby Google Mapy a Moja firma na Googli
Niektorí čitatelia už vedia, že službu Moja firma na Googli zbožňujem. Podľa môjho názoru je udržovanie profilu v tejto službe najlepšou SEO (optimalizácia pre vyhľadávače) taktikou, čo sa týka porovnania ceny a prínosov.
Moja firma na Googli a Google Mapy sú produkty spoločnosti Google, majú rovnaké používateľské rozhranie a navzájom sú rôzne pospájané. Preto by som teraz rád vysvetlil rozdiely medzi nimi.
Moja firma na Googli je databáza firiem a Google Mapy je online mapová služba.
V Moja firma na Googli si musíte vytvoriť a nárokovať svoj firemný profil, vyplniť ho, aktualizovať ho atď.
Do Máp Google doplníte len adresu, telefónne číslo a otváracie hodiny. Bez profilu v databáze Moja firma na Googli, kde by ste poskytli viac informácií zostane profil na Mapách iba krátkym spomenutím vášho mena a polohy.
TIP: Ešte nemáte založený firemný profil na moja firma na Googli? Založíme a optimalizujeme vám ho pre lepšiu pozíciu vo vyhľadávaní.
Potrebujem profil v službe Moja firma na Googli aby som sa mohol zaregistrovať na Mapách Google?
Krátka odpoveď je nie.
Napriek tomu vám radím, aby ste si profil vytvorili. Samozrejme stále si môžete svoju firmu za pár chvíľ zaregistrovať na Mapách Google bez toho aby ste mali profil na Moja firma na Googli.
Ale zvážte nasledovné: profil v službe Moja firma je dobrá príležitosť. Je to príležitosť na zviditeľnenie vašej firmy a na poskytnutie väčšieho množstva informácií pre zákazníkov (a pre Google). Taktiež vám pomôže vyniknúť v mori ostatných výsledkov vyhľadávania.
Ak používatelia nehľadajú konkrétne vás (a väčšina to nerobí), Google im ponúkne zoznam viacerých firiem. Bez podrobností o vašej firme, bez recenzií a hodnotení, bez zvýraznených produktov a služieb, bez aktualizácie profilu si vás zo zoznamu nikdy nevyberú.
Vaša firma môže byť na Mapách aj bez profilu v službe Moja Firma, avšak tieto dve služby pracujú najlepšie spolu. Dobré hodnotenie od Googlu dostanete práve vtedy, keď použijete obe služby súčasne.
Dobrá rada: keď pridávate firmu na Google Mapy, nárokujte si ju
Keď budete svoju firmu pridávať do Máp, uvidíte tlačidlo s nápisom „Nárokovať túto firmu“.
Ako optimalizovať profil v službe Moja firma na Googli pre Google Mapy
Keďže už viete aké je dôležité mať profil v službe Moja firma, prišiel čas porozprávať sa o optimalizácii.
Kľúčovým pravidlom je poskytnúť toľko informácií, koľko sa len dá, pretože je to najjednoduchší spôsob, ako sa pre Google stanete viditeľným. Nie každá informácia bude pre hodnotenie relevantná a tie, ktoré vám môžu skutočne pomôcť je najlepšie nechať neoptimalizované.
Dva jednoznačné príklady sú:
- Popis vašej firmy sa nebude indexovo prehľadávať za účelmi hodnotenia, preto nemáte dôvod optimalizovať ho kľúčovými slovami.
- Síce môžete optimalizovať otváracie hodiny pridaním 24 hodinovej prevádzky a tak sa dostať na popredné priečky na stránke výsledkov vyhľadávania, avšak ak vaša firma nebude stále otvorená, môže to viesť k negatívnym recenziám.
TIP: Služba Moja firma vám môže pomôcť pri hodnotení na Mapách Google, tým, že zvýši vašu relevantnosť.
Optimalizácia názvu, adresy, telefónneho čísla a kódu oblasti
Ak chcete zo svojho profilu na Mapách Google vyťažiť čo najviac, musíte dbať na to, aby sa vaše informácie v službách Moja firma a v Google Mapy zhodovali s údajmi na stránke vašej firmy, ktorá je prepojená s týmito službami.
Po tom ako si nárokujete firmu v službe Moja firma na Googli, budete môcť vlastnoručne upraviť všetko, čo o vás Google vie.
Dôležité je: ak máte webstránku, tak by mala určite obsahovať názov firmy, adresu, telefónne číslo a kód oblasti. Pri zadávaní týchto informácií dajte pozor, aby ste ich zadali presne v takej podobe, ako sú zadané v profile v službách Moja firma a Google Mapy.
Pomýliť sa dá veľmi jednoducho, môžete zadať číslo alebo adresu trocha inak a následne vás Google môže penalizovať.
Už som vysvetlil riziká optimalizácie názvu firmy (aby ste sa vyhli penalizácii, vždy používajte svoj legálny názov). Čo sa týka telefónneho čísla a kódu oblasti, tie sa dajú vyplniť jednoducho a ohľadom týchto informácií neexistujú žiadne triky.
TIP: Avšak pri zadávaní adresy môžete použiť nasledovný trik.
Ak vlastníte kamenný obchod, z ktorého vykonávate svoju činnosť musíte sa posnažiť vypísať jeho adresu čo najpodrobnejšie.
Prejdite na hlavný panel v službe Moja firma na Googli, potom na informácie a následne zadajte čo najpresnejšie údaje o firme.
Ak pracujete z konkrétnej miestnosti, môžete ju tu zadať, ale odporúča sa na to použiť samostatný riadok s adresou. Nemá to žiadny vplyv na hodnotenie, ale slúži to hlavne na to, aby vás zákazníci jednoduchšie našli.
Ak podnikáte v oblasti služieb (napríklad inštalatérstvo), musíte namiesto adresy optimalizovať oblasť, pre ktorú služby poskytujete.
V nástroji Moja firma sa presuňte do časti s názvom Obsluhovaná oblasť a pridajte relevantné lokality. Môžete si vyberať zo zoznamu miest, regiónov a metropolitných oblastí, a pridať aj dvadsať položiek.
Ak poskytujete služby pre špecifickú oblasť, ale pracujete aj z určitej lokality môžete pridať obe možnosti.
Optimalizácia služieb
Ak poskytujete služby, môžete ich vymenovať na hlavnom paneli v profile Moja firma. Nehanbite sa a pridajte úplne všetky.
Každou položkou sa stávate viacej optimalizovaní a zameraní na zákazníka. Na opis môžete použiť 300 slov a môžete pridať aj ceny.
S vyplneným zoznamom služieb sa stávate relevantnými pre rôzne vyhľadávania a zákazníkom, ktorý vás našli poskytujete presné informácie o tom, čo ponúkate.
Keď do správnej kategórie doplníte vhodný druh služby, začnete sa objavovať vo výsledkoch vyhľadávania používateľov, ktorí pomocou Máp Google hľadajú konkrétne služby.
Poznámka k produktom
Podobne to je so sekciou Produkty v profile Moja Firma – je to jeden z najlepších spôsobov ako sa stať pre Google viacej relevantný.
Ponuka Produkty nie je momentálne dostupná pre každého vlastníka firmy. Či túto možnosť budete môcť použiť závisí od vašej adresy a od druhu podnikania.
Pridanie produktov vám môže pomôcť dostať sa na posuvný pás Google Produktov, ale pre zlepšenie hodnotenia na Mapách Google to veľa nespraví.
Optimalizácia atribútov
Žiadne dve firmy nie sú rovnaké a to, čo vás robí výnimočným by malo byť určite prioritne optimalizované.
Povedzme, že používateľ nehľadá len reštaurácie, ale hľadá reštaurácie, ktoré ponúkajú Wi-Fi pripojenie. Google samozrejme prehľadá recenzie a popisy, no spoľahlivý spôsob, ako algoritmu tieto informácie poskytnúť je pridať príslušné atribúty.
Pridaním informácií ako napríklad, že vaša reštaurácia poskytuje raňajky formou bufetu alebo Wi-Fi, získate lepšiu šancu dostať sa na stránku výsledkov vyhľadávania, keď bude niekto hľadať tieto konkrétne atribúty.
Navyše takto poskytnete zákazníkovi už na stránke s výsledkami vyhľadávania viacej informácií. Berte to ako príležitosť na to, aby ste ich mohli ohúriť a získať si ich pozornosť.
Ako vaša webstránka ovplyvňuje hodnotenie v Mapách Google
Najdôležitejšou otázkou je, či vôbec potrebujete vlastnú webstránku, aby ste zaujali pozíciu na Mapách Google.
Jedným slovom – nie.
Nepotrebujete ju ani na to, aby ste mohli upravovať profil na Mapách (to môžete spraviť pomocou služby Moja firma na Googli) a nie je to nevyhnutný predpoklad pre zaujatie pozície na Mapách.
Avšak v 21. storočí je dobré mať vlastnú webstránku. Ak už webstránku máte, je niekoľko spôsobov ako získať výhodu oproti konkurentom.
TIP: Vyššia pozícia webstránky prispieva k lepšej viditeľnosti firemného Google profilu.
Zaistite, aby sa vaša webstránka rýchlo prispôsobovala
Znamená to, že chcete, aby sa vaša stránka prispôsobila akémukoľvek zariadeniu a veľkosti displeja. Váš profil na Mapách Google obsahuje prepojenie na vašu stránku, a takmer 60% vyhľadávaní sa uskutoční na mobilných zariadeniach.
Takže ak sa zákazníci z Máp dostanú na vašu webstránku, na ktorej musia všetko približovať, ktorá má nefunkčné odkazy alebo je pomalá, vaše hodnotenie na Mapách Google sa zhorší.
Na webstránku doplňte kľúčové slová
Vašu webstránku môžete využiť na zlepšenie hodnotenia na Mapách Google aj tak, že prispôsobíte stránku pre miestne vyhľadávanie. Samozrejme, toto prispeje k tomu, aby sa vaša webstránka dostala na lepšiu pozíciu vo Vyhľadávaní Google, ale tiež to môže ovplyvniť na aké miesto sa dostane profil vašej firmy na Mapách Google.
Pridajte miestne kľúčové slová na hlavné stránky vášho webu, napríklad na domovskú stránku, stránku s informáciami o vás alebo na stránku s kontaktnými údajmi. Vašu webstránku môžete veselo optimalizovať, a preto môžete (a aj by ste mali) vyhľadávače informovať o vašej polohe.
Miestne kľúčové slová môžete pridať aj na stránku produktov a služieb, a dokonca aj do blogových príspevkov a nielen do názvov stránok, ale aj do nadpisov, textu, menoviek obrázkov, podnadpisov a adries URL.
Ak Googlu dokážete, že ste vo vašej oblasti pôsobenia dominantní, pomôže mu to pri umiestnení vášho profilu v určitej lokalite v Mapách Google.
Vložte na vašu webstránku Google mapu
Veľmi dávno, v časoch pred rokom 2018, bolo pridanie mapy na stránku najlepším spôsobom, ako zlepšiť hodnotenie na Googli.
Samotné rozhranie API sa dalo používať zadarmo a prinieslo veľké výhody pre miestne SEO. Ak sa snažíte zlepšiť pozíciu vašej firmy, môžete vložiť Google Mapy na väčšinu vstupných stránok. Ukázalo sa, že tento postup funguje a pomôže vašej stránke vyskočiť v rebríčku.
No zdá sa, že sme túto výhodu využívali pri lokálnom SEO príliš veľa, pretože rozhranie API Máp Google už nie je bezplatné, a na jeho použitie si musíte založiť spoplatnený účet.
Toto na jednej strane znamená, že je ťažšie implementovať Google Mapy na každú vstupnú stránku, tak, ako sme to robili doteraz. Na druhej strane, každý spoplatnený účet v službe Google Cloud dostane kredit v hodnote 200 USD, takže stále je možné pridať Google Mapy na stránku o vás a stránku s kontaktami.
Je oveľa pravdepodobnejšie, že tieto dve stránky pomôžu len pri vyhľadávaní konkrétne vašej firmy, ale tiež môžu pomôcť lepšie vás umiestniť vo výsledkoch vyhľadávania pri zadaní určitých miestnych kľúčových slov. V tomto prípade vám môžu Google Mapy poskytnúť pomocnú ruku.
Fakt, že spoločnosť Google zmenila podmienky používania rozhrania API naďalej potvrdzuje, že Google Mapy sa zameriavajú na používateľov a neslúžia podnikateľom pre vlastnú propagáciu.
No nie je to tak úplne vždy. Google Mapy tvoria priestor pre množstvo reklám, ktoré dominujú prvým priečkam vo výsledkoch vyhľadávania.
Pozrime sa na to, ktoré z výhod reklamnej služby Google Ads by mohli pomôcť propagovať vašu značku.
Google Maps Ads na zlepšenie hodnotenia
Rovnako ako v prípade každej PPC kampane (Pay Per click – model online marketingu, kde inzerenti platia za reklamu len v prípade kliknutia) sa reklamy na stránkach s výsledkami vyhľadávania v Mapách Google ukazujú prioritne nad organickými výsledkami a to zvyčajne po jednom alebo po dvoch. Ak chcete mať reklamu v Mapách Google, musíte si najskôr nárokovať vašu firmu v službe Moja firma na Googli a vytvoriť si účet v službe Google Ads. V Google Ads si následne zaplatíte za kampaň.
Podobne ako pri CPC kampaniach (Cost Per Click – to isté ako PPC), aj reklama v Mapách Google má jasnú výhodu – nachádza sa nad ostatnými výsledkami. Rozdiel je v tom, že v tomto prípade je reklama prepojená s vašim účtom v službe Moja firma na Googli a nie s vašou webstránkou.
Existuje niekoľko spôsobov ako sa vaše PPC výsledky môžu objaviť na Mapách Google.
Reklamy vo výsledkoch vyhľadávania
Ak pomocou mobilného zariadenia vyhľadávate v Mapách Google firmu alebo službu vo vašej oblasti, výsledkom vyhľadávania bude firma s najlepším hodnotením nachádzajúca sa najbližšie k vašej polohe.
Ak sa chcete dostať na vrchol vyhľadávania v konkrétnej lokalite, Google Mapy na to ponúkajú platenú službu.
Je zrejmé, že reklamy ihneď zlepšia vašu mieru prekliknutí (CTR) a prinesú veľké množstvo nových kliknutí.
V príklade, ktorý som už použil predtým, aby som ukázal ako Google Mapy usporiadajú výsledky podľa vzdialenosti, položka Veg life je platená reklama. Práve preto je prvá v poradí vo výsledkoch vyhľadávania aj na počítači, aj na mobilnom zariadení a pritom ani nie je relevantná pre moje konkrétne vyhľadávanie.
Hoci sa algoritmus spoločnosti Google snaží, aby sa spoplatnené reklamy objavovali vo vyváženej a spravodlivej miere iba v relevantných výsledkoch vyhľadávania, napriek tomu tu vidíme, že sa vaša reklama môže dostať aj do iných vyhľadávaní.
Propagované špendlíky
Propagované špendlíky sú ďalším typom platených reklám a sú skvelým spôsobom, ako si vás môžu zákazníci všimnúť v aplikácii Mapy. Na rozdiel od reklám vo výsledkoch vyhľadávania, tieto zvýraznené špendlíky vyskakujú na mape, aj keď používateľ nič nevyhľadáva.
Ako bude vyzerať vaša ikona závisí od toho, aký typ firmy alebo podniku sa snažíte propagovať.
Marketing na mieste predaja
Marketing na mieste predaja je vlastne umiestnenie takých reklám na stránke firmy, ktoré informujú zákazníka o špeciálnych ponukách. Môže to byť napríklad akcia „kúp jeden a druhý dostaneš zdarma“ alebo zľava na konkrétny produkt.
Na tomto príklade môžeme vidieť, že samotný špendlík označuje štandardný profil v službe Moja Firma na Googli, ale keď naň používateľ klikne, narazí na špeciálne ponuky.
Na maximálne zefektívnenie reklám a zviditeľnenie v Mapách Google, môže inzerant povoliť všetky tri druhy reklám. Samozrejme si môžete vybrať, ktorá z reklám je pre vás najvhodnejšia, keďže čím viac typov reklám zvolíte, tým bude služba drahšia.
Sledovanie umiestnenia vo výsledkoch vyhľadávania na Mapách Google
Objaviť sa na vrchole vyhľadávania v Mapách Google nie je bežný cieľ SEO, ale aj napriek tomu môžete sledovať váš pokrok.
Google Mapy fungujú veľmi podobne ako akýkoľvek iný vyhľadávač a rovnako sa dá s nimi používať aplikácia Rank Tracker.
Ak chcete sledovať vaše hodnotenie na Mapách Google, musíte prejsť do časti Preferences (Predvoľby), následne kliknite na Preferred search engines (Preferované vyhľadávače) a sem pridajte Google Mapy.
Odteraz budú vaše kľúčové slová sledované aj samostatne v Mapách Google.
Pri snažení o umiestnenie v Google Mapyách samozrejme musíte sledovať vaše hodnotenie v konkrétnych geografických oblastiach. Stačí kliknúť na Add Custom (Pridať vlastné) hneď vedľa tlačidla Google Mapy v zozname vyhľadávačov.
Do zobrazenej ponuky pridajte adresu, ktorú chcete sledovať. Potom bude možné sledovať miestne hodnotenie v lokalite, kde sa nachádza vaša firma. Ak chcete použiť viacej adries, musíte vytvoriť viacej projektov (v aplikácii Rank Tracker sa dá vytvoriť toľko projektov, koľko len chcete).
Akonáhle pridáte do sledovania kľúčové slová, treba začať sledovať ich príslušné stránky s výsledkami vyhľadávania a ich viditeľnosť v Mapách Google.
Teraz môžete vidieť, ako sa časom pozície kľúčových slov v Mapách Google menili a prípadne spraviť opravy.
Ak ste zaznamenali stabilný, ale pomalý pokles – pozrite sa do profilu v službe Moja firma na Googli. Skontrolujte, či ste nedostali horšie recenzie alebo či netreba aktualizovať informácie o vašej firme, aby ste pre zákazníkov zostali relevantnými.
Záver
S optimalizáciou pre Google Mapy vám pomôžeme. S trochou marketingového know-how sa vaša firma začne objavovať vo väčšom počte vyhľadávaní a celkovo sa posunie v rebríčku výsledkov vyhľadávania v Mapách Google.