+421 908 515 429

Čo je SEO

Pravidlá SEO určujú vyhľadávače

Netvárime sa, že SEO optimalizácia je veda na úrovni molekulárnej genetiky. Je to vlastne dodržiavanie pravidiel, ktoré určujú internetové vyhľadávače vo vzťahu k webovým stránkam. Ak tie pravidlá poznáte a uplatňujete na svojom vlastnom webe (on-page faktory) a takisto mimo neho (off-page faktory), máte všetky predpoklady na to, aby internetový vyhľadávač zobrazil vašu stránku na popredných pozíciách vo vyhľadávaní. A to vždy, keď váš budúci zákazník zadá do vyhľadávača správne kľúčové slovo.

SEO je dlhodobá záležitosť

SEO je kontinuálny proces. Po vstupnej fáze optimalizácie (ideálne už pri tvorbe stránky) nasleduje fáza udržiavacia. V rámci nej monitorujeme pozície vášho webu vo výsledkoch vyhľadávania, jeho návštevnosť, počet konverzií a podobne. Odporúčame túto fázu nepodceňovať, pretože vďaka nej môžeme pružne reagovať napríklad na optimalizáciu u vašej konkurencie či zmenu pravidiel u vyhľadávačov. Ak by sa tak nestalo, mohla by pozícia vašej stránky vo výsledkoch vyhľadávania výrazne poklesnúť. Optimalizovať je dôležité aj pri redizajne webu a pri jeho prechode na nový redakčný systém.

Faktory SEO

Ako sme spomenuli vyššie, pravidlá internetových vyhľadávačov, ktorými hodnotia webstránky, zhŕňajú on-page aj off-page faktory. Pre čo najlepšiu pozíciu vášho webu vo výsledkoch vyhľadávania sú dôležité všetky, pretože nikto stopercentne nepozná poradie ich dôležitosti v algoritme vyhľadávača. Pri optimalizácii webu začíname seo analýzou a opravou on-page faktorov.

On-page faktory SEO

Ide o faktory, ktoré sa vzťahujú priamo k vašej webstránke, predovšetkým k jej obsahu a kódovaniu. Preto ich môže priamo ovplyvniť tvorca vašej stránky alebo my. Najdôležitejším on-page faktorom je obsah webu. Ďalej sú to správne sémantické spracovanie tohto obsahu za pomoci HTML značiek a architektúra stránky.

Obsah

U vyhľadávačov vyhráva kvalitný obsah. Teda taký, ktorý je unikátny, zaujímavý a aktuálny. Len texty, ktoré vedia zaujať, dokážu udržať návštevníka na vašej stránke a motivovať ho k tomu, aby si k vám vytvoril vzťah, prípadne rovno vykonal konverznú akciu. Zároveň by mali texty na vašom webe a predovšetkým ich nadpisy a podnadpisy obsahovať vhodné množstvo kľúčových slov, podľa ktorých ľudia vo vyhľadávačoch pátrajú po vašich službách a produktoch.

HTML

Hyper Text Markup Language je značkový jazyk, prostredníctvom ktorého tvoríme webové stránky a iné informácie pre webový prehliadač. Vo vzťahu k SEO si všímame predovšetkým titulok stránky, jej meta popisok a nadpisy. Titulok (title tag) je pre vyhľadávače veľmi dôležitý. Mal by vystihovať obsah stránky a využívať relevantné kľúčové slová. Svoj unikátny titulok by mala mať každá jednotlivá stránka vášho webu. To platí aj pre meta popisok (meta tag), ktorý nesie krátku informáciu o obsahu príslušnej stránky. Jej zdrojový kód by mal spĺňať kritériá konzorcia W3C a ďalšie štandardy.

Architektúra

Hierarchia informácií a ich rozdelenie do jednotlivých stránok, ich vzájomná previazanosť, názvy sekcií v menu, usporiadanie informácií v obsahu, navigácia a ďalšie faktory majú vplyv na to, ako rýchlo vedia prehliadače prechádzať jednotlivými stránkami vášho webu a ako dlho trvá jeho odozva. Obísť nemožno ani dôležitosť URL adries stránok, ktoré by mali byť krátke, výstižné a obsahovať kľúčové slová.

Off-page SEO faktory

Ovplyvniť faktory mimo vašej webstránky je náročnejšie. Lenže vyhľadávače im pripisujú väčšiu dôležitosť. Off-page faktory sú vlastne súhrnom všetkých spätných odkazov, ktoré na váš web prichádzajú z iných stránok. A ide nielen o ich počet, ale aj o ich kvalitu a relevantnosť. Budovanie spätných odkazov (linkbuilding) ako súčasť SEO je dlhodobý proces.

Spätné odkazy

Odkazy na vašu stránku z kvalitných, rešpektovaných a dôveryhodných webov hodnotia vyhľadávače veľmi vysoko. Rovnako sa ráta, ak ide o stránky, ktoré sú tematicky príbuzné tej vašej. Slová z odkazov by sa mali nachádzať na vašom webe. A hoci je, samozrejme, dôležitý aj počet spätných odkazov, akúkoľvek manipuláciu s nimi hodnotí vyhľadávač negatívne. Význam majú aj spätné odkazy v rámci jednotlivých stránok vášho webu.

Sociálne siete

Facebook, Twitter či Google+ majú pre úspech vašej stránky čoraz väčší význam. Ak zdieľajú jej obsah a ak sa úspešne šíri medzi používateľmi sociálnych sietí, je to pre vašu pozíciu vo výsledkoch vyhľadávania veľmi dobrá správa. V prospech vášho webu hrajú aj videá, ktoré zavesíte na YouTube považovaný za jeden z významných vyhľadávačov.

Vierohodnosť

Dobré meno u vyhľadávača si vaša stránka robí aj svojou históriou bohatou na aktualizáciu obsahu či inú pravidelnú činnosť. K statusu seriózneho webu prispievajú aj pozitívne reakcie jeho návštevníkov na obsah, ktorý na ňom nachádzajú.

Personalizácia

Keď do vyhľadávača zadávate kľúčové slová, zohľadňuje aj to, na akom mieste sa práve nachádzate, či pravidelne navštevujete hľadanú stránku alebo dokonca, či na ňu odkazujú vaši priatelia na sociálnych sieťach. Preto ak chcete, aby vo vyhľadávaní uspel aj váš vlastný web, určite sa oplatí cieliť na krajinu, z ktorej očakávate návštevníkov a snažiť sa o vytvorenie dlhodobého vzťahu s nimi, vďaka ktorému budú na vašu stránku chodiť pravidelne a nadšene ju odporúčať ďalej.